Zastanawiasz się, ile czasu potrzeba, aby swobodnie pływać? Nauka pływania to nie tylko kwestia techniki, ale także zdobywania pewności siebie i pokonywania własnych barier. To także proces różniący się w zależności od wieku, umiejętności początkowych i indywidualnych predyspozycji. Niektórzy opanowują podstawy w kilka tygodni, podczas gdy inni potrzebują miesięcy regularnych treningów. Od czego to jednak zależy?
Wiek i predyspozycje
Zaczął się nowy rok i czas wielu postanowień, a jednym z twoich jest właśnie zdobycie nowej umiejętności, by swobodnie wypoczywać latem nad basenem gdzieś w cieplejszym rejonie świata? Zastanawiasz się więc, ile zajmie ci nauka pływania i czy wyrobisz się do wakacji. A możesz szukasz szkoły dla bliskiej osoby, by mogła zrobić pierwsze kroki w tym kierunku i myślisz na tym, ile lekcji będzie konieczne? To bardzo dobre podejście w obu przypadkach, ponieważ bierzesz pod uwagę to, że to w cale nie jest takie proste, jak niektórzy sądzą.
Jak wspomnieliśmy na wstępie – czynników jest kilka. Przede wszystkim zastanów się, czy boisz się wody i czy masz trudności z zanurzaniem się? Czy może nie czujesz się komfortowo w wodzie? Jeżeli występuje u Ciebie strach przed zanurzeniem, to nauka pływania może się wydłużyć, gdyż na początku konieczne będzie oswojenie się z nową sytuacją, przezwyciężenie strachu i własnych ograniczeń. Tego nie wolno lekceważyć, gdyż dosłownie wrzucenie na głęboką wodę może skutkować traumą do końca życia. Lepiej więc poświęcić więcej czasu i wykupić prywatne lekcje, by pokonać strach niż iść na całość i jeszcze go pogłębić.
Idąc dalej, wpływ ma także wiek, ponieważ dzieci i osoby młode z reguły uczą się szybciej po prostu wszystkiego. Jednocześnie często mają mniejsze opory przed samodzielnymi próbami pod okiem instruktora. Dzięki temu szybciej wypracowują sobie konkretne ruchy związane ze stylami pływackimi. Z kolei osoby dorosłe czy starsze, będą potrzebować więcej czasu na wyrobienie odpowiednich odruchów, gdyż ani mózg ani ciało nie są tak sprawne, jak w młodym wieku. Planując naukę pływania weź pod uwagę swój wiek lub osoby, dla której szukasz lekcji.
Umiejętności początkowe
Na to, jak długo będzie trwała nauka pływania wpłynie także to, czy ktoś wcześniej miał już lekcje – czy to w ramach edukacji szkolnej czy poza nią. Nie jest tajemnicą, że nabyte umiejętności można stracić, gdy się z nich systematycznie nie korzysta. To dotyczy także pływania. Pomyśl więc, jak to wygląda w twojej sytuacji lub w przypadku osoby zapisywanej. To istotne, ponieważ tak samo jak strach przed wodą wydłuża okres, tak pierwsze doświadczenia nabyte w minionych latach mogą go znacząco skrócić.
W tym przypadku znaczenie ma, kiedy ostatni raz się pływało i jak wysoki poziom umiejętności był wcześniej. Jeżeli nie wiesz, jak dobrać kurs, to najlepiej jest wybrać się na jedne prywatne zajęcia z instruktorem, który pomoże ocenić umiejętności pływackie.
Typy zajęć
Nauka pływania w Krakowie jest realizowana na kilka sposobów: w formie pojedynczych lekcji indywidualnych, lekcji dla dwóch osób, a także w formie nauki grupowej – kursy semestralne, dla różnych grup wiekowych. To, jaką opcję wybierzesz, ma znaczenie, ponieważ przekłada się na ilość zajęć.
Ilość spotkań ma wpływ na to, ile potrwa nauka pływania. Mniejsza ilość spotkań oznacza mniej czasu na naukę pływania, a więc cała nauka potrwa dłużej. Zwiększenie ilości spotkań w tygodniu może znacząco przyspieszyć robione postępy. Przy czym należy pamiętać, że częstsze lekcje wiążą się także z większymi nakładami finansowymi na samą naukę pływania w Krakowie. Dodatkowo intensywne ćwiczenia obciążają organizm, co w cale nie jest wskazane.
Podsumowując, nie da się udzielić jednej, prostej odpowiedzi na to, ile będzie trwać nauka pływania. Dzieje się tak ponieważ jest dużo czynników i nie da się uniwersalnie oszacować tej wartości, tym bardziej, że dla każdej osoby inny poziom umiejętności będzie satysfakcjonujący.
___
ARTYKUŁ SPONSOROWANY