Uważność, harmonia i dobrostan to tematy przewodnie tegorocznego FESTIWALU KOBIET HEROINA. BOHATERKA (2-26 marca 2023), organizowanego przez Ośrodek Kultury Norwida.
– W ramach tego wydarzenia, od 2014 roku, spotykamy się z kobietami, szkolimy, rozmawiamy o swoich potrzebach, oczekiwaniach, ale też lękach i obawach. Podczas dziewiątej, tegorocznej edycji, nieco więcej przestrzeni poświęcamy na relaks, odpoczynek i odpuszczanie sobie. Taka potrzeba mocno wybrzmiała podczas naszych wcześniejszych spotkań. Jednak to nie koniec nowości. Dokonaliśmy pewnej zmiany, bo poza programem głównym, mamy program dla kadr kultury, w trakcie którego porozmawiamy na temat bycia rzecznikiem i rzeczniczką kobiet w działaniach antydyskryminacyjnych – mówi Katarzyna Szczęśniak z Ośrodka Kultury Norwida, pomysłodawczyni i twórczyni Festiwalu.
Spotkania poprowadzą: Zofia Noworól-Ostrowska, Monika Lipowska, Kasia Dorota-Łuczyn, Kamila Wołoszyn-Moroz, Monika Koruba, Oliwia Jakubik-Pękala, Agnieszka Pięta-Jadczak, Julia Lachiewicz, Aleksandra Migalska, Monika Stachańczyk, Katarzyna Biernat oraz grupa Miejskich Hafciarek.
Warsztaty odbędą się w ARTzonie, os. Górali 4. Zapisy prowadzone są przez formularz, dostępny na stronie internetowej Ośrodka Kultury Norwida: www.okn.edu.pl. Koszt udziału: 10 zł | 1 zajęcia.
W programie m.in.
7.03, godz. 18:00-20:00
Jak budować relacje oparte na szacunku i bliskości
Prowadzenie: Monika Lipowska
Co zrobić, by nasze relacje nie opierały się na rywalizacji, walce i kontroli? Przyjrzymy się temu, jak tworzyć relacje partnerskie, oparte na akceptacji, zaufaniu i bliskości.
10.03, godz. 17:00-20:00
Totemiczne lalki mocy – warsztat rękodzielniczy
Prowadzenie: Urban Magia / Kasia Dorota
Tradycyjne wschodnioeuropejskie motanki mają swoje konkretne moce i formy, w jakich występują. Jedne są pękate i pełne ziarna i chronią dom. Inne malutkie, bo tylko 7 centymetrowe, pomagają odnaleźć dobrą drogę w gąszczu możliwości. Totemiczne Lalki Mocy powstają na konkretne zawołanie tych, którym potrzebne jest określone wsparcie. Stworzymy własną motankę, by ta pomagała utrzymać nam uwagę na przywołanej mocy, tak długo aż ją poczujemy w sobie.
11.03, godz. 10:00-14:30
Metoda Feldenkraisa. Świadomość poprzez ruch
Prowadzenie: Kamila Wołoszyn-Moroz
Metoda Feldenkraisa jest to łagodny sposób uczenia się odczuwania siebie w ruchu. Wnosi pogłębioną samoświadomość, świadomość tego, jakim/jaką się jest i jak się poruszam. W trakcie warsztatów wykonamy 4 lekcje grupowe świadomości poprzez ruch. Dwie – na mikroruchy, które poluzują nam staw żuchwowo-skroniowy i zwiększą przestrzenie naszego oddechu, natomiast kolejne – dotyczyć będą ruchów globalnych, angażujących większe partie ciała.
16.03, godz. 17:00-20:00
Doświadczanie wdzięczności
Prowadzenie: Monika Koruba
Czym jest wdzięczność? Najprościej ujmując wdzięczność to przyjemne, głębokie uczucie rozchodzące się z naszego serca na całe nasze ciało, a nawet poza nie. Badania pokazują, że przeżywanie wdzięczności przynosi wiele korzyści. Wspiera nasze ciało, umysł, sprzyja budowaniu bliskich relacji. Na spotkaniu będziemy doświadczać wdzięczności – szczerej, autentycznej, wypływającej z wolności, a nie z powinności.
18.03, godz. 10:00-14:00
Ciało bez napięć – warsztat relaksacyjny
Prowadzenie: Oliwia Jakubik-Pękala
Dodaj otuchy swemu ciału w życiu codziennym! Zajęcia adresowane są do osób, które chcą zregenerować siły, wyciszyć umysł, zrelaksować ciało i poprawić umiejętności efektywnego odpoczywania.
21.03, godz. 17:00-20:00
Kolor! Monotypia gel printing.
Prowadzenie: Agnieszka Pięta-Jadczak
Gel printing to technika monodruku, do której wykorzystuje się żelową płytę drukarską. Podczas warsztatu pobawimy się szeroką gamą kolorystyczną. Zostaną wykorzystane dodatkowe materiały plastyczne do wzbogacenia projektu. Będziemy drukować niepowtarzalne – ponieważ taka jest właściwość monotypii – abstrakcyjne wzory i odbitki.
22.03, godz. 18:00
Haft ze snów – wernisaż wystawy
Pomysłodawczyni i kuratorka: Paulina Maciaszek
Wstęp wolny
Wystawa haftowanych obrazów przedstawiających urywki snów, marzenia senne i inspiracje senną sztuką.
Autorki prac: Katarzyna Ból, Anna Drabik, Weronika Cisłowska-Rylska, Dorota Felecka, Monika Fiołek, Karolina Galus, Dominika Jakubowska, Monika Kurelewicz, Anna Kuska, Paulina Maciaszek, Marta Majewska, Paulina Mol, Karolina Starostka-Kokoszka, Justyna Stempel
23.03, godz. 17:30-20:00
Ciałopozytywna makrama
Prowadzenie: Julia Lachiewicz
Zajęcia tworzenia prostych ozdób techniką makramy, czyli wyplatania węzłów. Spotkanie będzie oparte na nauce podstawowych węzłów wykorzystywanych w makramie, a następnie zajmiemy się wykonaniem własnej pracy, zainspirowanej szacunkiem i czułością do swojego ciała.
26.03, godz. 10:00-14:30
Poczuj swoje granice – warsztat uwrażliwiający na to, gdzie są moje granice i jak często pozwalam je przekraczać
Prowadzenie: Monika Stachańczyk, Katarzyna Biernat
Warsztat uwrażliwiający na to, gdzie przebiegają nasze granice i jak często pozwalamy je przekraczać lub, wręcz przeciwnie, stawiamy barykady i budujemy mury. Zbyt mocne – mogą powodować osamotnienie, wycofanie i często brak relacji, natomiast zbyt słabe – pozwalają na nadużycia. Zapraszamy do przyjrzenia się swoim granicom w kontekście ciała i czucia, a to wszystko w bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni bez oceniania.
FESTIWAL KOBIET HEROINA. BOHATERKA 2023 dofinansowano ze środków Miasta Krakowa oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Szczegółowy program: www.okn.edu.pl oraz www.facebook.com/ARTzonaOKN.
Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek, organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej informacji znaleźć można na www.krakowianki.krakow.pl.