fbpx
Czas wolny

Ciekawe miejsca na spacer w okolicach Krakowa – Dolina Grzybowska

dolina grzybowska

Miejsc na spacery wokół Krakowa jest bez liku – tak zwane dolinki krakowskie dają mnóstwo możliwości o różnym poziomie trudności, od tras, które można przejść z wózkiem, po takie, gdzie idziemy pod górę wąską leśną ścieżką. Dlatego zdecydowaliśmy się zrobić o nich cały cykl! Ostatnio przedstawiliśmy Dolinę Kobylańską. Dziś opowiemy Wam o Dolinie Grzybowskiej.

Dolina Grzybowska, jedna z najbliższych od miasta, znajduje się niedaleko obwodnicy Krakowa, między Zabierzowem a Balicami. Mimo to panuje tam cisza i spokój, choć dolinka przyciąga spacerowiczów.

Szlak jest praktycznie w całości zalesiony, więc nie zastaniemy tam spektakularnych widoków, ale malowniczy las stanowi silną konkurencję, zwłaszcza gdy towarzyszą mu charakterystyczne dla tych rejonów skałki.

To bardzo uniwersalny teren spacerowy – główna droga jest szeroka i asfaltowa, bez dużych stromizn, więc świetnie sprawdzi się na rodzinny spacer z wózkiem. Jeśli jednak chcemy pobuszować w głębi lasu, możemy zboczyć w jedną z mniejszych ścieżek i cieszyć się prawdziwą ciszą i spokojem – tam bowiem łatwiej zgubić innych turystów.

W Dolince Grzybowskiej wyznaczona jest również ścieżka dydaktyczna o długości około 2,5 km. Znajdziemy przy niej tablice edukacyjne dotyczące okolicy, geologii, drzew, które można wypatrzyć w dolinie, i innych zagadnień przyrodniczych.

dolina grzybowska

Dodatkowe atrakcje

Dolina Grzybowska płynnie łączy się z lasem Zabierzowskim, w którym możemy skorzystać z wielu ścieżek, nie tylko pieszych, ale i rowerowych oraz nordic walkingowych.

Jeśli szukacie więcej wrażeń, szlaku przypominającego górski, szczytu do zdobycia i widoku na okolicę, to tuż obok doliny Grzybowskiej znajduje się również skała Kmity. Z parkingu przy dolince trzeba się odrobinę cofnąć, bo wejście pod skałę znajduje się od innej strony.

Tam mamy do wyboru dwie ścieżki – bardziej stromą, choć nie bardzo trudną, która może być problematyczna w czasie, kiedy jest błoto lub zimą, oraz okrężną, niekoniecznie wystarczająco wygodną, żeby przejechać wózkiem, ale dość łagodną i szeroką, na której poradzą sobie w miarę sprawne dzieci i osoby starsze.

Blisko i dla każdego

Dolina Grzybowska jest więc wdzięcznym miejscem na niedzielną wycieczkę i spacer, bo w zależności od naszych chęci i możliwości możemy zdecydować się na krótką trasę lub niemal dowolnie ją wydłużać, przejść się wygodną drogą lub wąską, leśną ścieżką. 

Dzięki niedużej odległości od miasta nie żal czasu na dojazd nawet na krótki spacer (dojazd z okolic Nowej Huty zajmuje ok. 30 min.), a niezmotoryzowani spokojnie dostaną się w okolicę krakowską komunikacją miejską.

Sprawdź również nasze pozostałe propozycje na spacery blisko Krakowa:

Avatar

Izabela Pisarek

Copywriterka, redaktorka, korektorka, graficzka DTP, działająca pod marką Skład z wyrazem. Projektuje książki od A do Z. Jako pierwsza w rodzinie poszła za głosem nazwiska, choć przez pierwsze lata edukacji nic na to nie wskazywało. Wystarczyła jedna książka („Harry Potter” J.K. Rowling), by czytanie towarzyszyło jej zawsze i wszędzie, a później odkrycie świata twórczości fanowskiej, żeby od ortograficznego antytalentu dojść do zawodu korektorki. Studia kulturoznawcze i zaangażowanie w działania organizacji pozarządowych, m.in. Amnesty International, dodatkowo uwrażliwiły ją na moc, jaką ma język.

Skip to content