fbpx
Czas wolny

Ciekawe miejsca na spacer w okolicach Krakowa – Dolina Kluczwody

dolina kluczwody
Fot. Izabela Pisarek

Lato to najwdzięczniejsza pora roku na spacery, a dolinki krakowskie są idealnym rozwiązaniem, kiedy mamy czas tylko na krótką wycieczkę. W upalny weekend szczególnie dobrym wyborem będzie Dolina Kluczwody, gdzie większość szlaku prowadzi spokojnymi, zacienionymi ścieżkami przez las, wzdłuż szumiącego kojąco strumyka.

Dolina Kluczwody, nazywana również Doliną Wierzchówki to malownicza trasa spacerowa znajdująca się na północny zachód od Krakowa, za Modlnicą, na Wyżynie Olkuskiej. jako jedna z ośmiu dolin wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Wejść do doliny można z Białego Kościoła albo Wierzchowia, gdzie znajdują się parkingi. 

Spokojny spacer i piknik na polanie

Z parkingu w Białym Kościele wejdziemy w ścieżkę, snującą się wzdłuż urokliwego strumyka, w większości przez las. To więc świetna propozycja na lato dla tych, którzy wolą chować się przed ostrym, piekącym słońcem. Trasa jest prosta, dość szeroka i wygodna, nie ma dużych różnic wysokości ani trudnych miejsc. Można ją przejść nawet z wózkiem, choć w jednym miejscu wodę przekracza się wąską kładką, na której wózek się nie zmieści i trzeba będzie go przenieść.

Słoneczne polany, na które można natrafić w kilku miejscach przy szlaku to idealne miejsce na piknik lub chwilę odpoczynku. Szczególnie przyjemna jest ta pod Zamkową Skałą, na której trudno dostępnym szczycie znajdują się resztki murów zamku, pochodzącego najprawdopodobniej z XIV wieku. 

Zamkowa Skała to także dobre miejsce dla wspinaczy – mają oni do dyspozycji 12 dróg wspinaczkowych, a kawałek dalej na skale nazywanej Zamkową Strażnicą i w kilku innych miejscach doliny znaleźć można kolejne.

dolina kluczwody
Fot. Izabela Pisarek

Jaskinie dla zwiedzających i wspinających się

Poza tym odwiedzający Dolinę Kluczwody mają okazję zobaczyć dwie największe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jaskinie. Znajdują się one w górnej części szlaku, w okolicy wsi Wierzchowie. Idąc od strony parkingu Dolina Kluczwody, pierwszą napotkamy Jaskinię Mamutową (inaczej Wierzchowską Dolną), która najciekawsza jest dla wspinaczy – wytyczono w niej bowiem wiele dróg wspinaczkowych, większość z nich jest bardzo trudna.

Idąc dalej na północ, dotrzemy do Jaskini Wierzchowskiej (dokładniej: Wierzchowskiej Górnej), która jest obecnie najdłuższą udostępnioną do zwiedzania jaskinią na Jurze. Czynna jest cały rok, zwiedzający są wpuszczani co godzinę, od godz. 10.00 do 15.00, 16.00 lub 17.00, w zależności od sezonu. Szczegółowe informacje najlepiej sprawdzać bezpośrednio na stronie Jaskini. Koło jaskini górnej jest także osobny parking – można więc podjechać do niej bezpośrednio.

Dolina Kluczwody jest mniej znana niż sąsiadująca z nią Dolina Bolechowicka, ale również warta zobaczenia. Szczególnie w piękne, letnie weekendy warto szukać alternatyw dla najpopularniejszych, turystycznych miejsc, a Dolina Kluczwody będzie na taką okazję idealna.

Potrzebujecie kolejnych pomysłów? Sprawdźcie inne nasze propozycje:

Avatar

Izabela Pisarek

Copywriterka, redaktorka, korektorka, graficzka DTP, działająca pod marką Skład z wyrazem. Projektuje książki od A do Z. Jako pierwsza w rodzinie poszła za głosem nazwiska, choć przez pierwsze lata edukacji nic na to nie wskazywało. Wystarczyła jedna książka („Harry Potter” J.K. Rowling), by czytanie towarzyszyło jej zawsze i wszędzie, a później odkrycie świata twórczości fanowskiej, żeby od ortograficznego antytalentu dojść do zawodu korektorki. Studia kulturoznawcze i zaangażowanie w działania organizacji pozarządowych, m.in. Amnesty International, dodatkowo uwrażliwiły ją na moc, jaką ma język.

Skip to content