Od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązują dodatkowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Rząd zdecydował się na przedłużenie niektórych restrykcji oraz wprowadzenie kolejnych, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Sprawdź zasady, o których należy pamiętać w najbliższym czasie.
Bez zmian pozostaje konieczność zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Maseczki nie trzeba jednak nosić w lasach, parkach, ogrodach botanicznych, w rodzinnych ogródkach działkowych, na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem.
Przemieszczanie się
Pomiędzy pieszymi powinien zostać utrzymany dystans co najmniej 1,5 metra. Obowiązek ten nie dotyczy rodziców z dziećmi do 13. roku życia, osób mieszkających razem, a także osób z niepełnosprawnościami, które nie mogą samodzielnie się poruszać.
Transportem zbiorowym może podróżować ograniczona liczba osób, która równa się 50% liczby wszystkich miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (gdy w pojeździe pozostanie co najmniej 50% wolnych siedzeń). Zasada obowiązuje do 17 stycznia.
W wieczór i noc sylwestrową (31.12-1.01) obowiązuje zakaz przemieszczania się w godz. 19:00–6:00, za wyjątkiem wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, działalności gospodarczej, a także zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
Do 17 stycznia w godzinach 8:00–16:00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia nie mogą przemieszczać się samodzielnie, a jedynie pod opieką rodzica lub opiekuna. Wyjątkiem jest dotarcie do szkoły, na obóz sportowy czy półkolonie.
Kultura, religia i uroczystości
Do 17 stycznia działalność teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk i innych placówek kulturalnych jest zawieszona. W bibliotekach obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.
W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Limit osób w kościołach to max. 1 osoba na 15 m2, przy przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych. Od 28 listopada w domowych imprezach i spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób (poza domownikami).
Wciąż obowiązuje zakaz działalności dyskotek, klubów nocnych. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
Zakupy i usługi
Do 17 stycznia obowiązują ograniczenia w działalności galerii handlowych, poza niektórymi punktami usługowymi, aptekami, sklepami spożywczymi, remontowo-budowlanymi, a także sklepami z artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami, meblami. W placówkach handlowych, na targach i pocztach obowiązują limity klientów.
W godzinach 10:00–12:00 od poniedziałku do piątku obowiązują tzw. godziny dla seniorów.
Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług na wynos oraz w dowozie.
Hotele, sport i rekreacja
Hotele pozostają zamknięte dla turystów, dostępne są tylko dla: służb mundurowych, medyków, pacjentów i ich opiekunów, uczestników zgrupowań sportowych i wykonujących zawody wymagające skorzystania z noclegu poza miejscem zamieszkania (np. zawodowi kierowcy, obsługa kolei).
Zawieszona pozostaje działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Wyjątkiem są podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz będące miejscem przygotowań dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych. Do 17 stycznia nieczynne pozostają także stoki narciarskie.
Zamknięte pozostają sanatoria, działalność uzdrowiskowa jest zawieszona do odwołania.
Szczegóły na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia