Pierwsze zawody strzeleckie to ekscytujące i zapewne również stresujące wydarzenie. Dostarcza każdemu początkującemu nie tylko adrenaliny, ale i wspaniałych wrażeń oraz wspomnień. Aby wypaść na nich jak najlepiej, należy się do nich odpowiednio przygotowań. Trening strzelecki to najlepsze rozwiązanie — wdrożenie w życie znanych i obowiązujących zasad oraz procedur, a także nabycie niezbędnych umiejętności. Co zabrać ze sobą na taki trening? Jak taki trening ułatwia przygotowanie zawodnika?
- Trening strzelecki — co należy ze sobą mieć?
- W jaki sposób trening pomaga w przygotowaniu do pierwszych zawodów strzeleckich?
Trening strzelecki — co należy ze sobą mieć?
Trening strzelecki to podstawa skutecznego przygotowania zawodnika do zawodów, podczas których istotne znaczenie ma nie tylko precyzja i opanowanie, ale także trzymanie nerwów na wodzy, skupienie, koncentracja, celność i działanie pod presją czasu.
Podczas takiego treningu na strzelnicy warto mieć ze sobą zbijaki do broni, aby udoskonalić swoją technikę obsługi i dobycia broni. Konieczne są także flagi bezpieczeństwa, znane jako flagi treningowe, które sygnalizują rozładowanie broni.
Trener wskaże również ilość potrzebnej amunicji treningowej, jaką należy ze sobą mieć do oddania konkretnej ilości strzałów w trakcie ćwiczeń bez przerywania całej sesji.
Ważne jest także, aby osoba początkująca w strzelectwie wyrobiła sobie nawyk korzystania z ochrony oczu, słuchu, posiadała wygodny, zgodny z wymogami strzelnicy strój i buty, a także korzystała z broni (krótkiej, karabinu, pistoletu) i akcesoriów zgodnych z kategorią zawodów, w których bierze udział.
Istotne są ponadto przyrządy celownicze, aby nauczyć się ich ustawiania, kalibracji, a także korzystania z nich przez świadome prowadzenie wzroku za celem. W tym celu możesz korzystać z różnych rodzajów tarcz, aby trening strzelania był owocny i pomógł w rozwoju kluczowych umiejętności potrzebnych na zawodach, jak np. strzelanie w ruchu do celów w dowolnej kolejności.
W jaki sposób trening pomaga w przygotowaniu do pierwszych zawodów strzeleckich?
Treningi w głównej mierze mają pomóc każdemu zawodnikowi w przygotowaniu się do rywalizacji sportowej. Pierwsze zawody to ogromne wyzwanie, ponieważ początkujący strzelec dopiero oswaja się z atmosferą zawodów, uczy opanowania i konkuruje z osobami, które posiadają już obycie i pewne doświadczenia.
W trakcie treningu budowana jest tak zwana pamięć mięśniowa. Strzelec uczy się pewnych nawyków ruchowych, jak np. ściągania spustu, dobywania broni z kabury, utrzymania poprawnej postawy ciała, radzenia sobie z ewentualnym odrzutem, celowania. Wszystkie te detale i szczegóły, a także odpowiednia ilość powtórzeń sprawi, że ruchy staną się automatyczne, płynne, a szybkość reagowania zawodnika wzrośnie.
Trening strzelecki umożliwia eliminowanie błędów, oswojenie się z presją czasu i innymi czynnikami powodującymi stres, a także określenie kierunku dalszego treningu zgodnie z indywidualnymi potrzebami zawodnika.
W trakcie treningu strzeleckiego można również wykonać ćwiczenia obejmujące symulację zawodów, co wiąże się nie tylko z samym strzelaniem, ale również licznymi procedurami startowymi.
Strzelec ponadto uczy się obsługi broni, jej reakcji, sposobu działania, czy nawet wrażliwości spustu. Wszystko po to, aby zachować maksymalną kontrolę nad bronią i oddać celne strzały na zawodach.
Aby zatem trening był jak najbardziej owocny, ważne jest odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń, postępowanie zgodnie z zaleceniami trenera i pamiętanie o systematyczności. Regularne uczestniczenie w treningu zwiększy u początkującego zawodnika jego pewność siebie i zapewni mu odpowiednie przygotowanie techniczne. W ten sposób znacznie poprawi swoje szanse na sukces w swoich pierwszych zawodach.
___
ARTYKUŁ SPONSOROWANY