Historia opresji kulturowej jest długa, tym bardziej cieszą wydarzające się zmiany, a zwłaszcza funkcja, jaka zaczęła dominować w jej obrębie: funkcja strażniczki wolności.
Kraków już trzeci raz będzie świętować „Maj Równości”, który ma na celu wzmacnianie świadomości praw człowieka oraz podkreślenie wartości różnorodności. Do obchodów ponownie włączył się Ośrodek Kultury Norwida.
19 maja o godz. 17:00 w ARTzonie (os. Górali 4) odbędzie się warsztat nt. młodzieżowej kultury dostępnej, który skierowany jest do młodzieży oraz osób z nią pracującymi, a także aktywistów, aktywistek, czy studentów i studentek kierunków kształcących kadry kultury. Podczas zajęć wykorzystywana zostanie metoda dramy stosowanej, której istotą jest bycie w roli i aktywna identyfikacja z nią. Spotkanie poprowadzą: Wioletta Szuba i Katarzyna Rynkowska z Fundacji Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek.
Z kolei 20 maja o godz. 10:00, Ośrodek Kultury Norwida zaprasza, również do ARTzony, na spotkanie „Jak rozmawiać o różnorodności z dzieckiem?”. Poprowadzi je edukatorka i filozofka, inicjatorka działań równościowych, Anna Jurek. Rodzice, opiekunowie i opiekunki dzieci posłuchają o zagadnieniu tożsamości, by następnie podyskutować o różnorodności jako wartości, która pokazuje różne punkty widzenia i perspektywy, ale też różne doświadczenia ludzkie, zarówno rodziców, jak i dzieci.
Obowiązują zapisy na: www.okn.edu.pl (zakładka: Wydarzenia / Aktualne zapisy). Wstęp jest bezpłatny.
Wydarzenia odbywają się w ramach inicjatywy „Maj Równości”, organizowanej przez Miasto Kraków i są realizowane przez Pracownię Praktyk Rozwojowych Ośrodka Kultury Norwida, dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Szczegółowe informacje: www.okn.edu.pl