W tym roku konferencja zostanie zorganizowana pod hasłem “Po pierwsze – profilaktyka”.
– Kontrowersyjny temat o profilaktyce w amputacjach… Czy rzeczywiście można im jakoś przeciwdziałać? Tegoroczne Forum przybliży nam najnowsze światowe standardy leczenia choròb cywilizacyjnych. Dodatkowo przyjrzymy się profilaktyce przeciążeń układu mięśniowo-szkieletowego po utracie kończyny. Ważnym tematem będzie profilaktyka nowotworòw piersi oraz rehabilitacja po zabiegu mastektomii – tłumaczy dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione, kierowniczka naukowa konferencji.
W roli prelegentów wystąpią wybitni specjaliści z Polski oraz Stanów Zjednoczonych, których wiedza i doświadczenie w pracy z osobami amputowanymi zapewnią wysoką jakość merytoryczną konferencji.
Tematy, które zostaną poruszone na Forum dotyczą zarówno międzynarodowych standardów związanych z samym zabiegiem amputacji, możliwych komplikacji po zabiegu, ale również działań profilaktycznych dla tej grupy pacjentów, które może wdrożyć już lekarz rodzinny. Eksperci opowiedzą także o problemach związanych z bólami kręgosłupa, przeciążeniami czy upadkami u osób po amputacji.
Dodatkowo wykłady zostaną wzbogacone o obszar dotyczący profilaktyki raka piersi oraz postępowania po mastektomii – stosowania drenażu limfatycznego, prawidłowego bandażowania oraz niezbędnej rehabilitacji.
Część wykładowa jest bezpłatna i odbędzie się 14 października. 15 października na chętnych czeka szkolenie “Sytuacja psychologiczna osoby po amputacji części ciała”, na które obowiązują bilety wstępu.
– Aktualnie brakuje łatwo dostępnej wiedzy oraz wsparcia systemowego, które pomogłoby specjalistom oraz samym pacjentom i ich rodzinom w oswajaniu doświadczenia amputacji oraz zmian, jakie zabieg wnosi w ich życie. Szkolenie, które przeprowadzę w ramach Forum Amputacji, to garść praktycznych informacji, popartych wiedzą psychologiczną oraz praktyką kliniczną, które pomogą uczestnikom w zrozumieniu tego, czego może potrzebować osoba po amputacji w adaptacji do nowej sytuacji i w przebiegu zaprotezowania, oraz jak budować wspierającą i pomocną relację z osobą po amputacji – tłumaczy dr Urszula Horwath.