Od miesiąca w naszym mieście działa telefoniczny dyżur psychologa. Przez 6 dni w tygodniu o różnych godzinach można w łatwy sposób skorzystać z rozmowy z psychologiem/psychoterapeutą, dzieląc się swoimi problemami. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy rozmowa przez telefon może pomóc? Czy takie wsparcie równa się jakością z tym dostępnym stacjonarnie?
W uszach dźwięczy mi słowo „trudno”, używane przez ludzi wielokrotnie, by opisać to, co czują, myślą i czego doświadczają. “Tak trudno się teraz żyje”, “tak trudno doczekać się pomocy”, “tak trudno dostać się do lekarza, specjalisty”. Tak, wszystkim nam jest trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości kontrolowanej przez pandemię. Wszyscy borykamy się ze swoim kłopotem, ze swoją indywidualną historią.
„Trudno” w nas i wokół nas wywołuje uczucia smutku, żalu, tęsknoty, gniewu i złości. Nierzadko pojawia się strach i bezsilność. W bezradności jakiekolwiek działanie wydaje się być ciężarem nie do zniesienia. Niemożliwe staje się poczucie sensu czegokolwiek. Łatwo wtedy popaść w stagnację i destrukcyjne narzekanie, prowadzące do przesuwania się poczucia naszego wpływu i kontroli poza nas samych. Jeśli coś nie zależy ode mnie, to co ja mogę?
Telefon do psychologa nie pomoże w opłaceniu rachunków ani przyśpieszeniu przebiegu pandemii, nie ma też mocy zmiany tego, co już się wydarzyło, ale może pomóc w tym, by inaczej spojrzeć na to, co dzieje się dzisiaj, by odzyskać kontrolę nad tym, co mogę TERAZ zrobić, w tej sytuacji, w której jestem. To pomoc tu i teraz, bez oczekiwania na termin, rejestracji i kolejek. Po co?
Po to, by rozwiać swoje wątpliwości, czy to, co czuję i jak się czuję wymaga wsparcia, leczenia lub innej interwencji? By wiedzieć, co zrobić, by poczuć się lepiej? I gdzie uzyskać dalszą pomoc? I wreszcie po to, by każdy zmagający się z problemem człowiek wiedział, że nie jest i nie musi zostawać z nim sam.
Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania normalności w „nienormalnym świecie”– tylko, że wszystkie te normy tworzymy my sami. Rzeczywistość dostarcza nam obiektywnych trudności, ale dopiero nasze myśli o nich są źródłem emocji wywołujących cierpienie. Rozmowa z psychologiem o tym, czego doświadczasz, co czujesz, może pomóc Ci odzyskać kontrolę, zmienić perspektywę, odnaleźć swoją „własną normalność” i wreszcie zrozumieć, przeżyć, poradzić sobie z negatywnymi emocjami wpływającymi na to, że jest Ci „trudno”.
Telefon do psychologa, nie jest psychoterapią i nigdy jej nie zastąpi. Rozmowy mają charakter wspierający, interwencyjny i informacyjny, a jeśli to potrzebne motywujący do skorzystania z psychoterapii lub innych form pomocy we właściwych ośrodkach. Droga pomocy każdemu człowiekowi ma odrębny klucz, który bardzo wstępnie można określić już podczas pierwszej rozmowy, także tej telefonicznej. Każdy kto chce i potrzebuje rozmowy, może korzystać anonimowo z dostępności psychologa dowolną ilość razy, jeśli tylko linia jest dostępna.
__________________
Telefon konsultacji psychologicznych KrakowPomaga.pl: +48 12 379 4963 jest czynny według poniższego harmonogramu:
- Poniedziałek: 19:00-20:30
- Wtorek: 8:00-9:30 i 19:00-20:30
- Środa: 12:00-15:00
- Czwartek: 15:00-16:30
- Piątek: 17:30-20:30
- Sobota: 8:30-11:30