Czy zimą powinniśmy pić mniej niż latem? Która woda jest zdrowsza – gazowana czy niegazowana? I czy woda to dobry napój dla małych dzieci? Wokół wody krąży wiele mitów, dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się kilku z nich. Mamy nadzieję, że po wyjaśnieniu niektórych wątpliwości, zaczniecie częściej sięgać po szklankę z wodą!
1. Woda znajduje się w naszym pożywieniu, a także wszystkich innych napojach, dlatego nie trzeba pić jej dodatkowo. Prawda czy mit?
Oczywiście mit! Choć woda znajduje się także w naszym jedzeniu, produkty różnią się jej zawartością. Najwięcej znajduje się w warzywach i owocach, ale nawet dieta bardzo bogata w te elementy pokrywa jedynie 20% naszego całkowitego zapotrzebowania na płyny. Dlatego tak istotne jest jej regularne picie w naturalnej postaci.
2. W procesie odchudzania ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także co pijemy. Prawda czy mit?
Prawda! Woda jest bardzo ważnym elementem, jeśli zależy nam na utracie dodatkowych kilogramów. Po pierwsze jest niezbędna w procesach przemiany materii. Regularne picie wody pozwala oczyścić organizm z toksycznych substancji oraz pozbyć się cellulitu. Po drugie woda wypełnia żołądek, dając uczucie sytości, dzięki czemu zjemy mniej. Dlatego gdy najdzie nas ochota na niezdrową przekąskę, warto sięgnąć po szklankę wody!
3. Napoje izotoniczne są lepsze niż woda podczas ćwiczeń. Prawda czy mit?
Mit! Wbrew powszechnym przekonaniom, napoje dla sportowców nie są zalecanym wyborem do ćwiczeń fizycznych trwających mniej niż godzinę – woda jest. Osoby trenujące aerobik, pływanie czy bieg przez godzinę lub krócej potrzebują jedynie uzupełnienia płynów. Dopiero jeśli ćwiczenia trwają dłużej i są bardzo intensywne, wówczas zalecane są napoje izotoniczne, ponieważ pomagają uzupełnić poziom elektrolitów.
4. Dzieci nie lubią pić czystej wody, lepiej podawać im słodkie napoje. Prawda czy mit?
Mit! Podawanie dzieciom wody do picia jest bardzo ważne, a przyzwyczajanie do spożywania tego napoju należy rozpocząć już w drugim półroczu ich życia. Warto wiedzieć, że preferencje żywieniowe i akceptacja nowej żywności, w tym nowych smaków, u dzieci rozwija się już w okresie niemowlęcym i zależy m.in. od częstości jej podawania. Jeśli wcześnie przyzwyczaimy dzieci do picia wody, później będą po nią sięgały bez problemu.
5. Woda może pomagać na ból głowy? Prawda czy mit?
Prawda! U niektórych osób bóle głowy i migreny mogą być wywołane odwodnieniem. Badania wykazały, że w takich przypadkach woda może złagodzić te objawy (choć zależy to oczywiście od rodzaju bólu). W innych doświadczeniach wykazano, że choć woda nie miała wpływu na częstość występowania bólów głowy, to pomogła zmniejszyć nieco ich intensywność i czas trwania.
6. Wystarczy, że będę pić dopiero wtedy, kiedy poczuję pragnienie. Prawda czy mit?
Mit! Wiele osób polega na odczuwaniu pragnienia jako wskaźniku określającym, kiedy i ile płynów potrzebują. Problem polega na tym, że w przeciwieństwie do innych znaków ostrzegawczych naszego organizmu, takich jak zmęczenie lub głód, pragnienie odczuwamy z opóźnieniem. W chwili, gdy czujemy, że chce nam się pić, nasze ciało jest już lekko odwodnione! Dlatego sami powinniśmy dbać o to, by wypijać codziennie kilka szklanek wody.
7. Zimą nie trzeba pić tyle, co latem. Prawda czy mit?
Mit! Jeśli myślisz, że twój organizm zimą nie traci tyle wody, co latem, jesteś w błędzie. Choć w porównaniu z upalnym latem, jesienią i zimą pocimy się mniej, nie oznacza to wcale, że nie tracimy wody. O regularnym piciu pamiętajmy więc również w chłodniejszych miesiącach!
8. Lepiej pić wodę niegazowaną, bo gazowana jest niezdrowa. Prawda czy mit?
Mit! Nie ma dowodów na to, że woda gazowana jest szkodliwa dla naszego organizmu. Co więcej, woda z bąbelkami może nawet pozytywnie wpłynąć na trawienie poprzez poprawienie naszej zdolności połykania i zmniejszenie zaparć. Jest to napój pozbawiony kalorii i nie ma powodu, aby z niego rezygnować.
9. Zapotrzebowanie na wodę z wiekiem maleje. Prawda czy mit?
Mit! U osób starszych odczuwanie pragnienia bywa często zaburzone, nie znaczy to jednak, że organizm potrzebuje mniej wody. Seniorzy powinni pić wodę, kierując się rozsądną, zalecaną ilością, nie pragnieniem.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy niektóre z częstych wątpliwości dotyczących wody. Nie pozostaje nic innego, niż wpisać regularne picie w swój codzienny harmonogram i zadbać tym samym o zdrowie i dobre samopoczucie. O tym, jak zacząć regularnie pić wodę pisaliśmy tutaj. Powodzenia!
________
Materiał przygotowany przez markę Kuracjusz Beskidzki.
Woda źródlana Kuracjusz Beskidzki czerpana jest z odwiertów głębinowych, które mieszczą się na stoku góry Jasień w Suchej Beskidzkiej. Dzięki niezwykłym walorom smakowym oraz odpowiedniej mineralizacji można ją pić bez ograniczeń.