fbpx
Zdrowie Fizyczne

Sposób na Tłusty Czwartek – czyli jak świętować by wyszło na zdrowie?

zdrowe pączki
Fot. Viktor Forgacs, unsplash.com

Zbliża się Tłusty Czwartek – dzień, w którym bez większych wyrzutów sumienia sięgamy po upragnione łakocie. Jak jednak sprawić, aby ten dzień nie odbił się czkawką na naszym zdrowiu? Oto kilka moich propozycji.

Co pączek ma w środku?

Zacznijmy od tego, co tak naprawdę jest w pączku, że nie jest on uważany za zdrową przekąskę. Przede wszystkim pączki charakteryzują się wysoką gęstością energetyczną, co oznacza, że w stosunkowo niewielkiej ilości produktu znajduje się bardzo duża ilość kalorii. Co więcej nie dostarczają one wielu witamin i składników mineralnych, natomiast są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe oraz cukry proste, które powinno się ograniczyć w codziennej diecie.

Ważny jest również rodzaj pączka: dużo bardziej kaloryczny będzie ten o większej objętości, z dużą ilością dodatków, takich jak czekolada, kremy i budynie. Dlatego też jeżeli już decydujemy się na zakup pączka w sklepie, zdecydowanie lepiej wybrać mniejszego, z owocowym nadzieniem i delikatnie oprószonego cukrem pudrem (którego nadmiar można łatwo usunąć), niż dużego z masą czekoladową lub obficie pokrytego lukrem.

Pączki Light? Oto rozwiązanie!

Jeżeli nie ufasz sklepowym pączkom, zachęcam do skorzystania z poniższego przepisu!

Składniki:

  • 500 g mąki orkiszowej,
  • 50 g świeżych drożdży,
  • 1 łyżka cukru,
  • 100 g masła
  • 4 żółtka,
  • 1 jajko,
  • 250 ml chudego mleka,
  • dodatkowo: 1 jajko, dowolny dżem niskosłodzony.

Sposób wykonania:

  1. Zaczyn: ciepłe mleko wymieszać z łyżeczką cukru, pokruszonymi drożdżami i kilkoma łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na 10-15 minut.
  2. Roztopić masło.
  3. Żółtko, jajka i pozostałą część cukru ubić na parze.
  4. Do dużej miski przesiać mąkę, dodać najpierw rozczyn, a następnie masę jajeczną.
  5. Całość wyrabiać, dodając roztopione masło, aż do uzyskania gładkiej masy. Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na 50 min.
  6. Po tym czasie ciasto przełożyć na posypany mąką blat i rozwałkować na grubość ok. 1 cm.
  7. Wykroić krążki, każdy spłaszczyć, nałożyć na środek wybrany dżem i skleić brzegi, formując kulki.
  8. Ułożyć na blachach wyłożonych papierem do pieczenia. Pozostawić do wyrośnięcia na ok. 30 min.
  9. Piec w temperaturze 180 stopni do lekkiego zarumienienia.

Co zamiast pączka? – zdrowe łakocie w tłusty czwartek

Kiedy klienci cateringu Dietific pytają mnie, co słodkiego mogliby zjeść w dni, w których nie zamówili naszych posiłków, proponuję im dla przykładu:

Talerz owoców z gorącą gorzką czekoladą

O tym, że owoce dostarczają witamin i składników mineralnych już wiemy. Jednak w połączniu z gorzką czekoladą, będą stanowić smakowity i zdrowy deser. Gorzka czekolada jest źródłem wielu składników bioaktywnych takich jak flawonoidy, tryptofan, kofeina i fenyloetyloamina, pozytywnie wpływających na nasz organizm.

Galaretki owocowe

Są deserem ubogoenergetycznym, zwłaszcza jeśli przygotujemy je samodzielnie na bazie owoców. Pamiętajmy, że cukier można zamienić na naturalne substancje słodzące takie jak ksylitol czy erytrytol. Aby przygotować wersję wegańską wystarczy zwierzęcą żelatynę wymienić na agar.

Ciasta warzywne

Przykładem może być znane już ciasto marchewkowe, ale także brownie z czerwonej fasoli, piernik pomidorowy, muffinki szpinakowe czy ciasto z cukinii. Być może wydaje się to dziwne połączenie, ale w smaku trudno poczuć różnicę między nimi, a tradycyjnymi odpowiednikami.

Jak poradzić sobie z apetytem na słodycze

Chęć sięgnięcia po coś słodkiego jest czasem nie do powstrzymania. Jak sobie zatem poradzić z apetytem na słodki smak?

1. Zdrowe przekąski

Podjadanie między posiłkami nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeżeli uczucie głodu jest doskwierające, a nie mamy możliwości przygotowania pełnowartościowego posiłku, sięgnijmy po niskokaloryczne przekąski. Najlepszym przykładem będą tu surowe warzywa (np. marchewka) i owoce, które powinny pomóc z uczuciem głodu, a także zaspokoją potrzebę organizmu na słodki smak.

2. Nawadniaj organizm

Uczucie głodu i pragnienia powstaje w tym samym miejscu w mózgu, dlatego jeżeli masz ochotę na spożycie czegoś słodkiego, spróbuj najpierw wypić szklankę wody z dodatkiem cytryny, pomarańczy lub mięty. Może to pozwolić na zaspokojenie potrzeby zjedzenia słodyczy.

3. Zaplanuj swoje posiłki

W sytuacji kiedy mamy rozplanowane posiłki, a może nawet już wcześniej przygotowane i spakowane, dużo łatwiej będzie nam uniknąć pokusy sięgnięcia po coś słodkiego. Przecież przygotowany wcześniej posiłek nie może się zmarnować.

4. Aktywność fizyczna

Bardzo często podjadanie niezdrowych przekąsek jest wynikiem znudzenia w ciągu dnia. W tej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem będzie wyjście na spacer, zajęcia na siłowni, czy taniec do ulubionej muzyki w zaciszu domu. Dzięki temu nie tylko wydzielą się endorfiny (tak jak po spożyciu słodyczy), ale również spalisz odrobinę energii. Takie rozwiązanie przyniesie podwójną korzyść: nie tylko uda Ci się uniknąć dodatkowych ilości kalorii, ale również utracisz już te spożyte.

Podsumowanie

Tłusty czwartek jest jednym z tych dni, które nie do końca wiemy jak ugryźć. Z jednej strony kuszą nas otaczające reklamy pysznych łakoci, z drugiej strony obawiamy się o swoje zdrowie i sylwetkę. Pamiętajmy jednak, że zjedzenie jednego pączka w tym dniu nie zniweczy całego planu dietetycznego i nie zaprzepaści starań o zachowanie zdrowia. W tym wszystkim najważniejsze jest, aby zachować umiar. Dlatego miej zdrowy stosunek do jedzenia i pamiętaj o tym, że sporadyczne odstępstwo od diety może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli szukamy słodkich alternatyw dla tradycyjnych słodyczy.

Marta Florek

Marta Florek

Specjalista w cateringu dietetycznym Dietific. Miłośnik dobrego jedzenia, z wykształcenia dietetyk i technolog żywności.

Swoją przygodę z dietetyką rozpoczęła na kierunku Technologii Żywności i Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Miłość tę postanowiła rozwijać na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie zdobyła tytuł magistra dietetyki oraz na licznych kursach i szkoleniach.

Obecnie pracuje w cateringu dietetycznym Dietific, gdzie nie tylko komponuje ciekawe i zdrowe dania, ale również przygotowuje liczne materiały merytoryczne, w których w przystępny sposób można znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania dotyczące świata dietetyki.

Skip to content