fbpx
Czas wolny

Na co warto iść do kina i teatru w Krakowie – propozycje premier i spektakli na maj

projektor kinowy
Fot. Alex Litvin

Kino

Boscy

To film nie tylko dla miłośników talentu Penélope Cruz, która w dziele argentyńskiego duetu reżyserskiego Mariano Cohna i Gastona Duparta prezentuje całkowicie nową twarz. To przede wszystkim niezwykła komedia, pełna kampowego poczucia humoru. Ekstrawagancka i apodyktyczna Lola zasiada na fotelu reżysera filmu, którego nakręcenie zlecił ekscentryczny milioner. Do głównych ról zatrudnia dwóch wybitnych aktorów, którzy mają podobny problem. Jest nim wielkie ego. 

 

Yang

Fanów kin studyjnych może zainteresować premierowa propozycja Kina Kika. Fabuła opowiada o szczęśliwej rodzinie, której w codziennym życiu towarzyszy android Yang. Sielankę przerywa jego awaria. Przy próbie naprawy rodzina odkrywa, że android prowadził drugie, sekretne życie. Dzięki temu dowiadujemy się, kim naprawdę był Yang. Film zasługuje na uwagę widzów nie tylko ze względu na swój mądry, refleksyjny charakter, ale także z powodu niebanalnej estetyki. 

 

Chiara

Realizm i zawieszenie narracji między fantastyką a dokumentem to znak rozpoznawczy Jonasa Carpignano. Tak samo jest tym razem. Magię osiemnastych urodzin Giulii zakłóca brutalny akt przemocy skierowany w jej rodzinę, zakończony zaginięciem ojca. Brak wsparcia i uporczywe milczenie ze strony matki oraz seria niepokojących okoliczności sprawiają, że Giulia musi dorosnąć szybciej niż się spodziewała. Na własną rękę rozpoczyna śledztwo, które ma doprowadzić ją do odnalezienia ojca lub przynajmniej wyjaśnienia zagadki jego zaginięcia. 

 

Książę

Miłośników narracji o brawurowych kradzieżach na pewno nie zawiedzie nowa brytyjska produkcja w reż. Rogera Michella. Otóż angielską opinią publiczną wstrząsa informacja o skoku na Galerię Narodową i zniknięciu portretu Księcia Wellingtona. Policja podejrzewa, że to sprawka jakiejś międzynarodowej szajki profesjonalistów. Tymczasem okazuje się, że dzieło gwizdnął zwykły szary obywatel, taksówkarz – Kempton Bunton. To idealista, który potrzebuje obrazu do realizacji pewnej społecznej misji. 

 

Top Gun: Maverick

Tom Cruise jako agent specjalnych misji zdaje się nigdy nie starzeć. W nowej odsłonie Top Gun (reż. Joseph Kosiński) Pete “Maverick” Mitchell ma już za sobą 30 lat brawurowej służby pilota w amerykańskiej marynarce wojennej. Zostaje szefem operacji specjalnej, co staje się jedną z przyczyn wskrzeszenia demonów przeszłości. Fani gatunku nie powinni być zawiedzeni. 

 

Teatr

NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zelenskim

To spektakl Teatru Nowego „Proxima” na podstawie scenariusza Ziemowita Szczerka i w reż. Piotra Siekluckiego, którzy główną postacią czynią Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy – niegdyś aktora i komika, dziś – walczącego za wolność żołnierza, superbohatera, człowieka odważnego i niezłomnego.  Zobaczymy go w świecie, w którym żyje wiele innych „barwnych” historycznie postaci, jak Upiór Rasputina, Sobowtór Putina czy Bohun. Do realizacji zaproszono ukraińskich tancerzy.

https://teatrnowy.com.pl/repertoire/naxuj-rzecz-o-prezydencie-zelenskim/

 

Królestwo

Zaproszenie na pożegnanie tytułu. W maju „Królestwo” według scenariusza Larsa von Triera i Nielsa Vørsela w reż. Remigiusza Brzyka będzie można zobaczyć po raz ostatni. To pełna osobliwych zdarzeń podróż po Królestwie (Teatru Starego), po miejscach „dla wtajemniczonych”, które otwierają swoje sekrety przed widzem, wciągając go w swoistą grę z przeszłością i teraźniejszością. 

https://stary.pl/pl/repertuar/krolestwo/

 

Bieguni

Grany w Łaźni Nowej spektakl w reż. Michała Zadary oparty na jest wielokrotnie nagradzanej powieści Olgi Tokarczuk. Zadarze udało się uchwycić filozoficzny charakter obserwacji doświadczania świata. To osobiste doznanie, inne dla każdego z nas, reżyser przekłada na język uniwersalnych prawd o świecie i człowieku. 

https://www.laznianowa.pl/art/bieguni

 

Iliada

Zwolenników nowych odsłon klasyki może przyciągnąć dzieło Homera w reż. Jakuba Roszkowskiego (Teatr Ludowy). Widz staje w obliczu toczącej się od długiego czasu wojny. Nikt nie wie, kiedy się skończy. Dawna motywacja do działania, poczucie sensu zniknęły, zostały wybite wojenną codziennością. Są smutek, gorycz, gniew. Wówczas to bogowie zsyłają na walczących zarazę. Twórcy spektaklu stawiają pytania o współczesny heroizm i katharsis. 

https://www.ludowy.pl/pl/spectacle/iliada

 

Nie płacz, Koziołku

Spektakl Teatru Groteska dla najmłodszych, dostępny w wersji językowej ukraińsko-polskiej. Choć nie jest to nowe przedstawienie, warto wybrać się na nie z dziećmi, by poznać poruszającą, muzyczną opowieść o przyjaźni. Bohaterem jest nieposłuszny Koziołek, który podczas ulewy oddala się od domu i popada w tarapaty. Zostaje szczęśliwie ocalony dzięki wsparciu życzliwych pomocników. Przedstawienie, choć jest dwujęzyczne, jest tak wymyślone, że będzie zrozumiałe dla polskich i ukraińskich dzieci. 

https://www.groteska.pl/spektakle/dla-dzieci/nie-placz-koziolku-spektakl-w-wersji-jezykowej-ukrainsko-polskiej

Patrycja Babicka

Patrycja Babicka

Zawodowo związana ze słowem pisanym – zarówno jeśli chodzi o teksty komercyjne, jak i artystyczne. Tekściarka, dramaturg, promotorka sztuk widowiskowych, copywriterka. Po 20 latach w Krakowie postanowiła spełnić swoje marzenie, porzucić miasto, zamieszkać pod lasem i stamtąd zajmować się pisaniem.

Skip to content