fbpx
Czas wolny

Na co warto iść do kina i teatru w Krakowie – propozycje premier i spektakli na kwiecień

teatr

Kino

Memoria

Absolutny faworyt kwietnia. Nagrodzony w Cannes najnowszy film mistrza azjatyckiego kina – Apichatponga Weerasethakula. Jessica (Tilda Swinton) cierpi z powodu prześladujących ją osobliwych dźwięków. Są one nie tylko uporczywe, ale także głośne i… metaliczne. Pojawiają się w snach i w niespodziewanych momentach. W dźwiękach tych jest dużo elementów drażniących, potęgujących lęk, ale również coś pociągającego, co ją zasysa i fascynuje. Memoria to wspaniała opowieść o pamięci – indywidualnej i zbiorowej. Spotkanie z tą narracją to także niezapomniane doznania słuchowe.  

Wszystko wszędzie naraz

Propozycja dla miłośników kina science fiction według scenariusza i reżyserii duetu Dan Kwan/Daniel Scheinert. Ewelyn Wang (Michelle Yeoh), matka w średnim wieku, pewnego dnia natrafia na portal do multiwersum – sieci różnych światów. Dzięki temu ma możliwość sprawdzić te wybory życiowe, na które się nie zdecydowała. Na jej drodze pojawiają się mroczne siły, z którymi podejmuje grę, by ocalić swoją rodzinę. Konwencja pop, świetny dowcip i widowiskowe sztuki walki są zapowiedzią świetnej rozrywki.

Wiking

Amerykańsko-brytyjska produkcja w reż. Roberta Eggersa. Akcja filmu rozgrywa się na Islandii w X wieku. Tematem filmu jest zemsta. Nordycki książę wikingów robi wszystko, by pomścić śmierć swojego ojca. Widowiskowe i epickie dzieło, do realizacji którego wybrano niebanalną obsadę (m.in. Ethan Hawke, Nicole Kidman, Willem Dafoe, Bjork). Recenzenci polecają tę produkcję, uprzedzając jednocześnie, że to kino bardzo brutalne.

Film balkonowy

Uhonorowany nagrodą publiczności podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity film Pawła Łozińskiego to dokument… kręcony z balkonu. Przechodnie warszawskiej Saskiej Kępy są zachęcani do rozmów. Niby nic, ale film jest zaskakująco wciągający, na przemian – zabawny i refleksyjny. Produkcja jest efektem 165 dni, jakie Łoziński spędził na balkonowych rozmowach. Przez ten czas udało mu się zachęcić do wypowiedzi ponad 2000 ludzi. Dzięki temu, nie wychodząc z domu, albo – wychodząc jedynie na balkon – reżyser zbudował obraz polskiego, współczesnego społeczeństwa. 

Chłopiec zza szyby

Międzynarodowa produkcja dla młodych. Bohaterem jest Pino, chłopiec cierpiący na hemofilię. Przez chorobę, której doświadcza, jego życie jest pełne zagrożeń. Nie może bawić się swobodnie jak inne dzieci. Z natury jest też nieśmiały, co nie ułatwia nawiązywania relacji. Na swoich rówieśników zwykle patrzył z okna swojego pokoju, dlatego zyskał miano „chłopca zza szyby”. Pewnego dnia pojawia się jednak szansa nie tylko na przyjaciół, ale także na świetną przygodę. Aby jednak ją w pełni przeżyć, trzeba pokonać wiele przeciwności. Jedną z nich jest… troskliwa babcia. 

Teatr

Prezydentki

Kwietniowa premiera Teatru Ludowego. Reżyser Radek Stępień bierze na warsztat klasyczny tekst Wernera Schwaba. To zapowiedź teatru intymnego, wciągającego widza w sam środek cudzych emocji. Na pozór niezobowiązujące spotkanie koleżanek w kuchni jednej z nich staje się pretekstem nie tylko do śmiałych wyznań, ale także do przekraczania granic. 

https://www.ludowy.pl/pl/spectacle/prezydentki

Głębiej

To spektakl na podstawie Kobiet Schrödingera Aleksandry Zielińskiej, w reż. Małgorzaty Wdowik. Przedstawienie jest zaskakującym formalnie doświadczeniem ciała. Pod wpływem widma choroby główna bohaterka opuszcza świat wewnętrzny i zanurza się w sobie. Staje się to źródłem wielu emocji, które wpływają na jej poczucie tożsamości. 

https://stary.pl/pl/repertuar/glebiej/

VARIETE’s Great Revue

To muzyczne zaproszenie do ekskluzywnego hotelu, w którym roztańczony room service szykuje się na przyjęcie wielkiej gwiazdy. Najnowszy spektakl Teatru VARIETE to współczesna opowieść, która uruchamia wszystkie składniki teatru. Nie brakuje tam tańca, akrobacji, muzyki na żywo i oczywiście… romansu. Współautorami scenariusza i choreografii są Ewelina Adamska-Porczyk oraz Krzysztof Tyszko.

https://www.teatrvariete.pl/repertuar/spektakle/varietes-great-revue

Dialogi polskie

W kwietniu na Dużej Scenie Teatru Bagatela znów można zobaczyć Dialogi polskie czyli Rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem w reż. Mikołaja Grabowskiego. W spektaklu spotykają się 3 wieki polskiej państwowości, w których możemy przyjrzeć się mentalności, obyczajom i kulturze Polaka. Okazuje się, że cechy Polaka są trwalsze niż zmienność dziejowa. 

https://www.bagatela.pl/spektakl/dialogi-polskie

Mokosz

Gościnne pokazy w Cricotece, które powinny zainteresować miłośników współczesnych widowisk tanecznych. Spektakl w choreografii i reżyserii Eryka Makohona zbudowany jest wokół figury bogini Mokoszy – słowiańskiego archetypu kobiecej boskości, witalności i płodności. Całość jest specyficzną, nielinearną narracyjnie instalacją choreograficzną. 

https://www.cricoteka.pl/pl/mokosz-spektakl-taneczny/

Patrycja Babicka

Patrycja Babicka

Zawodowo związana ze słowem pisanym – zarówno jeśli chodzi o teksty komercyjne, jak i artystyczne. Tekściarka, dramaturg, promotorka sztuk widowiskowych, copywriterka. Po 20 latach w Krakowie postanowiła spełnić swoje marzenie, porzucić miasto, zamieszkać pod lasem i stamtąd zajmować się pisaniem.

Skip to content