fbpx
Aktualności Zdrowie Psychiczne

“Uwaga! Smartfon!” – konferencja dotycząca zagrożeń związanych z nadużywaniem smartfonów odbędzie się w Krakowie

uwaga smartfon
Fot. Yura Fresh

Już 10 maja w Krakowie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja “Uwaga! Smartfon” poświęcona zagrożeniom związanym z nadużywaniem smartfonów przez dzieci i młodzież. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Projekt PL.

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wiążące się z nadużywaniem smartfonów przez najmłodsze pokolenie i młodzież szkolną oraz zaproponowanie alternatywnych form spędzania przez nich wolnego czasu.

Organizowana w Krakowie konferencja jest pierwszym z szeroko zakrojonych działań, które mają na celu rozpowszechnienie wiedzy o problemie nadużywania smartfonów przez dzieci i młodzież.  Trzeba działać, aby pomóc młodemu pokoleniu świadomie i wartościowo korzystać z urządzeń mobilnych. Liczymy, że Kraków stanie się prekursorem zmian, które zwiększają świadomość społeczną w tym temaciemówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

Założeniem wydarzenia jest uświadomienie wagi problemu oraz dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Smartfon stał się dla nas wszystkich zarówno ogromnym dobrodziejstwem, jak i przekleństwem. My dorośli nie wyobrażamy sobie życia bez tych małych urządzeń, które pomagają nam w kontakcie z bliskimi, ułatwiają pracę, pozwalają bezbłędnie trafić do celu, załatwić sprawę w urzędzie czy też zrobić szybkie zakupy online. Z drugiej strony, te same urządzenia powodują, że marnujemy masę czasu na niepotrzebne przeglądanie mediów społecznościowych i nieustanne sprawdzanie śmieciowych informacji. W dodatku to między innymi za ich przyczyną nie potrafimy oderwać się od pracy wiele godzin po jej zakończeniu, nawet gdy jesteśmy już we własnym domu. Jednak my dorośli jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż nasze dzieci. Potrafimy zdać sobie sprawę z problemu, chociaż przyznaję, że to nie jest łatwe, ale nasze dzieci bez naszej pomocy tego nie zrobią. Niekontrolowane nadużywanie smartfonów i innych urządzeń ekranowych, czyli tabletów i urządzeń z dostępem do Internetu, przez dzieci i młodzież jest już dzisiaj ogromnym problemem zdrowotnym i społecznym, a wkrótce stanie się także poważnym problemem gospodarczym. Na konferencji chcemy rozmawiać o skali zagrożenia, ale nie po to, by narzekać, ale żeby szukać nowych rozwiązań i sposobów na to, jak skuteczniej pomagać naszym dzieciom cieszyć się pełnią życiamówi Adam Zych, Prezes Fundacji Projekt PL.

Konferencja „Uwaga! Smartfon” to wydarzenie, w którym udział wezmą eksperci i popularyzatorzy wiedzy o cyfrowych zagrożeniach z całego świata. Swoje wykłady  wygłoszą też goście specjalni wydarzenia: Jean M. Twenge – profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w San Diego, autorka światowego bestselleru „iGen: Dlaczego dzisiejsze dzieci z doskonałymi kontaktami dorastają mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe – i całkowicie nieprzygotowane na dorosłość”, a także prof. dr Manfred Spitzer – psychiatra i badacz mózgu pracujący na styku umysłu i mózgu w obszarach neuronauki poznawczej i społecznej, autor książek „Cyfrowa demencja”, ”Epidemia smartfonów”, „Jak uczy się mózg”, popularyzujących neuronaukę.

W pięciu panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. wpływowi technologii na społeczeństwo i stosunki międzyludzkie, rodzicielstwo, edukację szkolną, psychikę młodego pokolenia i sposób pracy w przyszłości, głos zabiorą m.in.: Andrzej Kulig – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, Jadwiga Emilewicz – Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Zeroemisyjnej i Europejskiego Zielonego Ładu wchodząca w skład Komisji Zdrowia oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju, Janusz Cieszyński – Sekretarz stanu ds. cyfryzacji i  pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Justyna Orłowska – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech  i Szef Centrum GovTech, Michał Kot – Dyrektor Instytutu Pokolenia, Łukasz Cichocki – Kierownik Kliniki Psychiatrii Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego oraz Ośrodka Edukacji, Badań i Rozwoju Szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie, Tomasz Lewandowski – dr nauk prawnych i adwokat, Tomasz Solecki – psychoterapeuta uzależnień i doktor w dziedzinie nauk społecznych poświęconych aktywności młodzieży w cyberprzestrzeni, Bogna Białecka – psycholog i prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, Anna Rywczyńska – Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet, Janusz Morbitzer – prof. nadzw. Akademii WSB, Michał A. Michalski – Prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, ekspert Polskiego Forum Rodziców, członek Rady Rodziny przy MRiPS i inni.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Projekt PL zajmująca się społecznymi i rodzinnymi aspektami życia gospodarczego. Konferencja odbędzie się we wtorek 10 maja o godz. 9:00 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie przy ul. Marii Konopnickiej 17. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Szczegóły i rejestracja są dostępne na stronie www.uwagasmartfon.pl

uwaga smartfon

Skip to content