fbpx
Czas wolny

Poznaj Nową Hutę z Ośrodkiem Kultury Norwida w czerwcu

nowa huta

Nowa Huta to wciąż w dużej mierze nieodkryte skarby historii. Ośrodek Kultury Norwida postanowił przyczynić się do jej odsłaniania. Dlatego wychodzi z propozycjami, służącymi poznaniu i docenieniu tej dzielnicy, która niedawno stała się Parkiem Kulturowym.

W ofercie centrum są:

  • 10.06, godz. 16.00 – webinar „Park kulturowy Nowa Huta – odsłaniamy piękno”
  • 13.06, godz. 16.00 – Raciborowice w pejzażu Nowej Huty – zwiedzanie kościoła pw. św. Małgorzaty i cmentarza parafialnego

Poniżej znajdziecie więcej informacji o tych wydarzeniach i linki do formularzy zgłoszeniowych.

Park Kulturowy Nowa Huta – odsłaniamy piękno (webinar)

10 czerwca 2021 r., godz. 19:00

Online: ClickMeeting

Webinar Tomasza Przybyło (Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK) o zmianach jakie niesie dla nowohuckiego krajobrazu kulturowego Park Kulturowy Nowa Huta. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

„20 listopada 2019 r. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę Nr XXIX/757/2019 w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Nowa Huta. Uchwałę podjęto dla ochrony krajobrazu kulturowego, zabytków oraz historycznego układu urbanistycznego Nowej Huty, w trosce o należyty wizerunek Miasta, w celu zachowania oraz kształtowania krajobrazu kulturowego i historycznego charakteru przestrzeni publicznej na tym obszarze. Obszar objęty ochroną w postaci parku kulturowego to prawie 377 hektarów tzw. „starej” Nowej Huty, wraz z klasztorem cystersów w dawnej Mogile, dworem Jana Matejki w Krzesławicach oraz budynkami centrum administracyjnego kombinatu metalurgicznego”  [www.bip.krakow.pl]. Do 29 maja 2021 r. właściciele, zarządcy nieruchomości, użytkownicy obiektów i elementów zagospodarowania przestrzeni, położonych na terenie Parku, mieli dostosować się do przepisów uchwały. Dlaczego to ważne opowie Tomas Przybyło, kierownik Referatu ds. Parków Kulturowych w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy – kliknij tutaj

  • limit miejsc: 50 os.
  • wstęp wolny

Szczegółowe informacje:

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Ośrodek Kultury Norwida

Os. Górali 5, 31-959 Kraków

tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl

www.nhlab.okn.edu.pl

www.facebook.com/NHlabOKN

Raciborowice w pejzażu Nowej Huty – zwiedzanie kościoła pw. św. Małgorzaty i cmentarza parafialnego

13 czerwca 2021 r., godz. 15:45

Miejsce zbiórki podawane przy zapisach

Raciborowice – dziś w sąsiedztwie Krakowa – przez wieki mocno oddziaływały na tereny obecnej Nowej Huty. Wiele z wsi, które znalazły się w granicach Nowej Huty należało do parafii raciborowickiej (np. Bieńczyce, Mistrzejowice). Podczas zwiedzania uczestnicy zobaczą gotycki kościół pw. św. Małgorzaty z XV w., którego budowę ukończył polski kronikarz ks. Jan Długosz, a także cmentarz parafialny, gdzie pochowani są m.in. Marcjanna i Franciszek Ptakowie z Bieńczyc.

Prowadzenie: dr hab. Mateusz Wyżga, prof. UP – historyk, którego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii migracji, historii społeczno-gospodarczej XV-XIX wieku, demografii historycznej oraz archiwistyki społecznej. Autor książki „Parafia Raciborowice od XVI do końca XVIII wieku. Studium o społeczności lokalnej”.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy – kliknij tutaj

  • wstęp wolny
  • limit miejsc: 15 os.
  • termin zapisów: do 10.06.2021 r.

Dla chętnych: autobus linii nr 270 odjeżdża do Raciborowic z pętli „Prądnik Czerwony” o godz. 15.15.

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

Dofinansowano ze środków Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Szczegółowe informacje:

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Ośrodek Kultury Norwida

Os. Górali 5, 31-959 Kraków

tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl

www.nhlab.okn.edu.pl

www.facebook.com/NHlabOKN

 

Skip to content