fbpx
Czas wolny

Niezapomniane wakacje? Zorganizuj przygodę

Fot. Tatiana Syrikova, pexels.com

Początek każdego roku szkolnego zwykle wiąże się z omawianiem wakacyjnych wspomnień i przygód. Młodsze dzieci wykonują prace plastyczne związane z tym tematem, a starsze przygotowują różne formy wypowiedzi, pisemne lub ustne. Kto zgadnie jakie wspomnienia wakacyjne dla dzieci są najsilniejsze? Oczywiście te, które wywołują najwięcej emocji! Sytuacje, w których dzieci musiały zmierzyć się ze swoimi słabościami, wykazać się odwagą lub odpowiedzialnością! Przygotowałam kilka propozycji właśnie takich przygód. Niektóre mogą być wymagające, ale myślę, że warto trochę się poświęcić, żeby zobaczyć dumę i satysfakcję na twarzy swojego dziecka.

Biwakowanie

Zarówno takie z nocą spędzoną w namiocie, jak to bez noclegu. Najlepiej połączone z gotowaniem polowym na ognisku lub palniku turystycznym. Organizowanie drewna na ognisko, rozkładanie namiotu, a może nawet budowanie własnego szałasu? To fantastyczna okazja, żeby pokazać dziecku różne metody rozpalania ognia. Dzięki temu nie tylko zyska nowe przydatne umiejętności, ale będzie już wiedziało, dlaczego nigdy nie powinniśmy zostawiać szkła w dowolnym miejscu. Możemy skorzystać też z pól namiotowych lub innych miejsc tego typu. Nawet Lasy Państwowe wychodzą nam tu naprzeciw – od niedawna możemy spędzać noc w lesie! Mapa dozwolonych miejsc i zasady korzystania z lasu w tym zakresie dostępne są na stronie internetowej Polskich Lasów Państwowych. Wyobrażacie sobie całą noc spędzoną na słuchaniu życia leśnego?! Jestem pewna, że to wyzwanie dla całej rodziny. 😉

Plenerowe śniadanie połączone z witaniem słońca

Zobaczmy, jak budzi się dzień w jakimś wyjątkowym miejscu. O świcie nawet te miejsca, które są nam znane, bez codziennego zgiełku wyglądają zupełnie inaczej. Przekonajmy się o tym, pijąc herbatę podczas wyjątkowego spektaklu, jakim jest wschód słońca. To duża przygoda – jeszcze zaspane dzieci muszą się spakować, wyjść i dotrzeć na miejsce, żeby zobaczyć tę podniosłą chwilę.

Spływ kajakowy rzeką

Najlepiej taką rzeką, która wiedzie przez pola i lasy. Połączyć można to z plenerowym obiadem. Okolice Krakowa obfitują w takie możliwości – zaczynając od kajaków Wisłą, a kończąc na bardziej wymagających rzekach w okolicy.

Rowerowy wypad za miasto

Odpowiednio przygotowani możemy wyjechać nawet na kilkudniowe wycieczki, które wcale nie muszą być długie. Może to będzie pierwsze wykorzystanie karty rowerowej? Możliwość przewożenia rowerów pociągami otwiera nam drogę do naprawdę pięknych zakątków Polski, a z bagażnikiem rowerowym w samochodzie właściwie nie mamy ograniczeń.

Oczywiście przy przygotowaniach musimy pamiętać o bezpieczeństwie: a więc krem z filtrem, środki na komary i kleszcze(!), czapka z daszkiem, podręczna apteczka na wszelki wypadek i wszystkie drobiazgi, które pomogą w przypadku drobnych otarć i ukąszeń owadów.

Podałam tylko kilka przykładów. Szukajcie swoich pomysłów, miksujcie je dowolnie i… czas pakować plecak! Cieszcie się fantastyczną pogodą, widokami i nowymi wyzwaniami! Powodzenia!

Jolanta Bluj

Jolanta Bluj

Wieloletnia nauczycielka dzieci klas młodszych. Poszukiwaczka nowych rozwiązań
edukacyjnych zarówno w IT, jak i w sztuce. Zwolenniczka wykorzystywania metod efektywnego i
aktywnego nauczania.

Skip to content