fbpx
COVID-19

Mam objawy COVID-19. Co dalej?

objawy covid-19
Fot. Unsplash.com

Znów wzrasta liczba zachorowań na COVID-19. Zauważasz u siebie pierwsze objawy koronawirusa? Podejrzewasz, że mogłeś się zarazić, bo miałeś kontakt z osobą zakażoną? Nie wiesz, co zrobić dalej? Podpowiadamy, jakie działania należy podjąć w takiej sytuacji.

UWAGA! Zalecenia i procedury dotyczące pandemii cały czas się zmieniają, więc warto zweryfikować aktualność zamieszczonych tu informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus

 

Jakie są objawy COVID-19?

Aktualnie najczęściej występującymi objawami choroby są:

  • wysoka gorączka,
  • kaszel,
  • duszności,
  • utrata węchu lub smaku.

Rzadziej u chorych pojawiają się:

  • bóle mięśni,
  • ból głowy,
  • biegunka,
  • wysypka.

Jeśli nie jesteś w stanie jednoznacznie ocenić swoich objawów, możesz skorzystać z kwestionariusza online, przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Formularz nie jest diagnozą lekarską, ale pomaga w ocenie objawów.

 

Mam typowe objawy COVID

Jeśli Twoje objawy wskazują na koronawirusa, skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki lekarskiej. Lekarz może zlecić wykonanie testu, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie COVID-19. Listę placówek wykonujących teleporady znajdziesz na stronie.

Jeśli czujesz się bardzo źle, masz duszności lub problemy z oddychaniem, zadzwoń pod numer 112 lub 999 i zgłoś podejrzenie koronawirusa.

 

Wykonanie testu na koronawirusa

Jeśli kwalifikujesz się do testu, lekarz POZ wystawi Ci skierowanie. Takie skierowanie może również wystawić lekarz dyżurujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, lekarz opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz lekarz udzielający świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

Obecnie skierowanie na test można również uzyskać online.

Jeśli wynik testu jest pozytywny, czyli wskazuje na zakażenie, należy ponownie skontaktować się z lekarzem POZ, który ustali dalszą ścieżkę leczenia.

Informacja o wyniku testu na koronawirusa znajdzie się w Twoim Internetowym Koncie Pacjenta.

 

Kwarantanna

W momencie zlecenia testu w kierunku SARS-CoV-2, rozpoczyna się kwarantanna, trwająca do momentu otrzymania wyniku.

  • Jeśli wynik testu będzie pozytywny, kwarantanna zmieni się w 10-dniową izolację domową. Wyjątkiem będzie skierowanie pacjenta do izolatorium lub hospitalizacji. Po 7 dniach izolacji w warunkach domowych, lekarz POZ kontaktuje się z pacjentem, aby ustalić, czy objawy ustąpiły. Jeśli zachodzi konieczność, izolacja może zostać wydłużona.
  • W przypadku otrzymania negatywnego wyniku testu, kwarantanna kończy się automatycznie po jego otrzymaniu.

 

Pamiętaj!

Jeśli czujesz się bardzo źle, zadzwoń pod numer 112 i poinformuj, że podejrzewasz u siebie koronawirusa.

Zasady postępowania w przypadku koronawirusa as się zmieniają. Zweryfikuj, czy uzyskane informacje są aktualne.

Jeśli masz objawy COVID-19 i nie wiesz, co dalej, albo posiadasz sprzeczne informacje, możesz skorzystać z infolinii Ministerstwa Zdrowia pod numerem telefonu: 792 211 919.

Skip to content