fbpx
Aktualności

Kraków z tytułem Zdrowy Samorząd

zdrowy samorząd

Najlepsze prozdrowotne działania jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski zostały wyróżnione tytułami „Zdrowy Samorząd”. Piąta edycja konkursu towarzyszy VII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, gala wręczenia nagród odbyła się 3 marca 2022 r.

Celem Konkursu Zdrowy Samorząd jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.

– Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, samorządy które od wielu lat realizowały programy polityki zdrowotnej, nadal je prowadzą, a nawet rozwijają swoją aktywność w tym zakresie, co pokazało zainteresowanie tegoroczną edycją plebiscytu „Zdrowy Samorząd. Na konkurs  wpłynęło z całego kraju ponad 90 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. – powiedziała Paulina Gumowska, redaktor naczelna portalu rynekzdrowia.pl i Sektora Zdrowie Grupy PTWP. – Laureaci wyłonieni zostali przez Radę Konsultacyjną Konkursu, a jeden z projektów otrzymał także nagrodę czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego, przyznaną w drodze głosowania internetowego – dodała.

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: Zdrowa Gmina, Zdrowy Powiat, Zdrowe Województwo.

Laureaci nagrody „Zdrowy Samorząd“ w kategorii zdrowa gmina:

Urząd Miejski w Gdańsku za realizację programu „FitKlasa – aktywność dla zdrowia”, zwiększającego aktywność fizyczną wśród dzieci celem poprawy sprawności krążeniowo-oddechowej i prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

Urząd Miasta Krakowa za realizację programu m#KrakówSzczepi w ramach aktywnego udziału w realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.

Urząd Miasta Rzeszowa za program szczepień przeciwko COVID-19 realizowany od 14 stycznia 2021 r. do 30 listopada 2021 r.

Laureaci nagrody „Zdrowy Samorząd” w kategorii zdrowy powiat:

Powiat poznański za realizację „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV”.

Powiat kępiński za realizację projektu „Pijany życiem”, dostarczającego uczestnikom rzetelnej wiedzy na temat niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą używki.

Powiat kielecki – za realizację programu „Powiat Kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności”.

Laureaci nagrody „Zdrowy Samorząd” w kategorii zdrowe województwo:

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – za realizację programu „Program profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim”.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – za realizację „Programu profilaktyki raka skóry dla mieszkańców województwa lubelskiego na lata 2018-2021 (kontynuacja programu realizowanego w latach 2014-2017)”.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego – za realizację „Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19”.

Zwycięzca internetowego głosowania czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego został Urząd Miasta Kołobrzeg – za realizację programu „Rehabilitacja dla seniorów Miasta Kołobrzeg na lata 2019-2023”.

V Konkurs „Zdrowy Samorząd” jest wydarzeniem towarzyszącym VII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, (Health Challenges Congress), który w dniach 3-4 marca br. odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Na program Kongresu Wyzwań Zdrowotnych składa się 40 sesji, debat, wykładów i prezentacji, wywiadów o najbardziej aktualnych wyzwaniach systemu zdrowia w Polsce.

Organizatorem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest Grupa PTWP, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.

Skip to content