fbpx
Czas wolny

Jak sprawić, by mieszkanie było funkcjonalne i przytulne?

mieszkanie

Wielkimi krokami nadchodzi moment, w którym deweloper wręczy Ci klucze do Twojego pierwszego mieszkania? Jego wykańczanie będzie okresem pełnym stresu, ale i poczucia spełnienia. Zależy Ci na tym, by mieszkanie było funkcjonalne, a zarazem przytulne? Sprawdź, jak to zrobić!

Spojrzenie całościowe

W projektowaniu mieszkania ważne jest spojrzenie na nie jako całość, a nie zlepek kilku zupełnie niepasujących do siebie pomieszczeń. Nie musisz oczywiście urządzać całego mieszkania w tym samym stylu, warto zadbać jednak o wspólny mianownik – dobrane z pomyślunkiem elementy, które sprawią, że wnętrza będą harmonijnie ze sobą współgrały. Efekt ten może być trudny do osiągnięcia dla kogoś, kto po raz pierwszy mierzy się z projektowaniem własnego M. W takiej sytuacji warto zaufać wybranej firmie oferującej wykończenia wnętrz w Krakowie, jak przystało na miasto wojewódzkie, daje Ci do wyboru wielu doświadczonych architektów.

Ergonomia

Jeśli Twoje mieszkanie ma być funkcjonalne, jego projekt musi uwzględniać ergonomię. W jaki sposób można zadbać o nią we wnętrzach? Wykańczając je, wystarczy mieć na uwadze codzienne funkcjonowanie. Poruszanie się po pokojach powinno wiązać się z minimalnym wysiłkiem – slalom pomiędzy meblami wypoczynkowymi w celu dostania się do szafy jest przeciwieństwem ergonomii, tak samo, jak odsuwanie łóżka od ściany w celu podłączenia ładowarki telefonicznej do prądu – takie czynności są na dłuższą metę uciążliwe. Z punktu widzenia ergonomii bardzo dużo można zdziałać na etapie zmian lokatorskich – to właśnie w tym okresie możesz dodać do projektu nadprogramowe gniazdka czy zmienić lokalizację drzwi wewnętrznych.

Projektując mieszkanie, pomyśl również o tym, w jaki sposób możesz sobie ułatwić regularne porządki. Jeśli idziesz z duchem czasu i do nowego mieszkania zamierzasz wprowadzić się z robotem sprzątającym – zadbaj o to, by dotarł on w każdy zakamarek bez potrzeby uprzedniego przemeblowywania salonu.

Materiały wykończeniowe

Wiesz już co zrobić, by mieć mieszkanie funkcjonalne. Pozostaje pytanie o to, jak sprawić, by było ono przytulne. W tym przypadku dużą rolę odegrają materiały, na które postawisz. Nie jest tajemnicą, że atmosferę domowego ogniska doskonale buduje drewno. W Twoim mieszkaniu może się ono znaleźć na przykład w postaci paneli podłogowych. Przytulność odbiera się nie tylko zmysłem wzroku, ale i dotyku. Pomyśl więc o meblach wypoczynkowych z miękkimi obiciami i wygodnymi siedziskami.

Przemyślane dodatki

Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie było przytulne, poświęć osobną rubrykę w budżecie na dodatki – to one zadbają o efekt „wow”! Warto pomyśleć o naturalnych tkaninach w przypadku zasłon czy narzuty do sypialni. Niezbędne będą też poduszki – im więcej, tym lepiej. Na drewnianych panelach doskonale zaprezentują się miękkie dywany. Koniecznie wprowadź też do wnętrz rośliny – jeśli nie masz do nich ręki, wybierz sukulenty. Nastrój zbuduje także odpowiednio dobrane oświetlenie – oprócz tego głównego koniecznie wybierz też dodatkowe lampki do każdego pomieszczenia. Nie zapomnij o świeczkach i lampionach.

___

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skip to content