fbpx
Aktualności

III Forum Amputacji już w październiku w Krakowie!

W dniach 14-15 października w Krakowie odbędzie się III edycja Forum Amputacji, czyli konferencji naukowo-szkoleniowej poświęconej w całości zagadnieniom związanym z kompleksową opieką nad osobami po amputacji kończyn. Udział w wykładach jest bezpłatny. W ramach wydarzenia przygotowano także szkolenie z zakresu psychotraumatologii.
Konferencja skierowana jest do szerokiej grupy: lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek, techników ortopedów, psychologów, studentów i przedstawicieli innych zawodów, którzy w swojej pracy mają lub będą mieli do czynienia z pacjentami po zabiegu amputacji. Organizatorzy zapraszają do udziału także osoby po amputacji, w tym po mastektomii, oraz ich rodziny i opiekunów.

W tym roku konferencja zostanie zorganizowana pod hasłem “Po pierwsze – profilaktyka”.

– Kontrowersyjny temat o profilaktyce w amputacjach… Czy rzeczywiście można im jakoś przeciwdziałać? Tegoroczne Forum przybliży nam najnowsze światowe standardy leczenia choròb cywilizacyjnych. Dodatkowo przyjrzymy się profilaktyce przeciążeń układu mięśniowo-szkieletowego po utracie kończyny. Ważnym tematem będzie profilaktyka nowotworòw piersi oraz rehabilitacja po zabiegu mastektomii – tłumaczy dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione, kierowniczka naukowa konferencji.

W roli prelegentów wystąpią wybitni specjaliści z Polski oraz Stanów Zjednoczonych, których wiedza i doświadczenie w pracy z osobami amputowanymi zapewnią wysoką jakość merytoryczną konferencji.

Tematy, które zostaną poruszone na Forum dotyczą zarówno międzynarodowych standardów związanych z samym zabiegiem amputacji, możliwych komplikacji po zabiegu, ale również działań profilaktycznych dla tej grupy pacjentów, które może wdrożyć już lekarz rodzinny. Eksperci opowiedzą także o problemach związanych z bólami kręgosłupa, przeciążeniami czy upadkami u osób po amputacji.

Dodatkowo wykłady zostaną wzbogacone o obszar dotyczący profilaktyki raka piersi oraz postępowania po mastektomii – stosowania drenażu limfatycznego, prawidłowego bandażowania oraz niezbędnej rehabilitacji.

Część wykładowa jest bezpłatna i odbędzie się 14 października. 15 października na chętnych czeka szkolenie “Sytuacja psychologiczna osoby po amputacji części ciała”, na które obowiązują bilety wstępu.

– Aktualnie brakuje łatwo dostępnej wiedzy oraz wsparcia systemowego, które pomogłoby specjalistom oraz samym pacjentom i ich rodzinom w oswajaniu doświadczenia amputacji oraz zmian, jakie zabieg wnosi w ich życie. Szkolenie, które przeprowadzę w ramach Forum Amputacji, to garść praktycznych informacji, popartych wiedzą psychologiczną oraz praktyką kliniczną, które pomogą uczestnikom w zrozumieniu tego, czego może potrzebować osoba po amputacji w adaptacji do nowej sytuacji i w przebiegu zaprotezowania, oraz jak budować wspierającą i pomocną relację z osobą po amputacji – tłumaczy dr Urszula Horwath.

Forum Amputacji odbędzie się w Hotelu Galaxy w Krakowie. W przypadku chęci uczestnictwa w konferencji i/lub szkoleniu, należy dokonać rejestracji poprzez stronę: www.forumamputacji.pl.
Skip to content