fbpx
Zdrowie Fizyczne

Dostęp do informacji medycznych, czyli dlaczego członkowie mojej rodziny nie mogą „po prostu” odebrać moich wyników badań?

Fot. pexels.com

Nieraz zapewne zdarzyło ci się, że w trakcie choroby musiałeś zrobić badania, których wyniki można było odebrać dopiero po kilku dniach. A co, jeśli w dzień odbioru nie będziesz w stanie ich odebrać osobiście? Czy może po nie podjechać np. członek twojej rodziny? Owszem może – jednak pod pewnymi warunkami. 

Przede wszystkim należy podkreślić, że odmowa wydania wyników twoich badań osobie trzeciej, która nie została odpowiednio przez ciebie upoważniona w danej placówce medycznej, nie wynika ze złej woli pracowników, lecz oznacza, że dbają oni o ochronę tajemnicy informacji związanych z twoim zdrowiem. 

Dostęp do twojej dokumentacji medycznej, informacji o m.in. twoim stanie zdrowia, udzielonych świadczeniach zdrowotnych, wynikach badań, zaleceniach lekarskich, rozpoznaniu czy metodach planowanej kuracji, masz wyłącznie ty lub twój przedstawiciel ustawowy, jeśli takiego posiadasz (np. w przypadku niepełnoletnich dzieci – rodzice lub opiekunowie prawni). W świetle przepisów nawet małoletni, który ukończył 16 lat, ma prawo do uzyskania wszelkich informacji o swoim stanie zdrowia, opisanych powyżej. 

Złóż upoważnienie w placówce

Co więcej, gdyby członek twojej rodziny stawił się w placówce z upoważnieniem podpisanym przez ciebie, pracownik może odmówić wydania wyników czy dokumentów, gdyż nie ma pewności, że upoważnienie nie jest sfałszowane.

Jednak jako pacjent masz prawo w danej placówce medycznej, m.in. przy okazji robienia badań, wskazać dowolną liczbę osób upoważnionych do odbioru twojej dokumentacji medycznej, w tym np. wyników badań. Zapewnia to art. 9 ust. 3 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 r. (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 849). Istotne jest to, że takie upoważnienie musisz sporządzić w formie pisemnej (najczęściej na druku otrzymanym w danej placówce) w obecności pracownika podmiotu leczniczego. W ten sposób placówka medyczna  ma pewność, że upoważnienie zostało sporządzone faktycznie przez ciebie i włącza je do twojej dokumentacji medycznej. 

Jeśli dana placówka nie posiada swoich druków do upoważnienia, pamiętaj, że upoważnienie powinno zawierać takie dane jak: miejscowość i datę udzielenia upoważnienia, twoje dane, dane osoby upoważnionej oraz twój wyraźny podpis. Na tej podstawie, upoważnione przez ciebie osoby będą mogły m.in. odebrać twoje wyniki badań w przyszłości. Takiego upoważnienia np. do wglądu do dokumentacji medycznej dziecka lub odbioru wyników badań, mogą również udzielić rodzice dla dziadków lub innych osób.

Niniejszy artykuł został przygotowany jedynie w celu informacyjnym. Żadna z informacji znajdujących się w jego treści nie stanowi i nie może zastąpić profesjonalnej porady prawnej. Artykuł zawiera informacje aktualne na dzień jego opracowania. Wskazuję, że tego typu informacje szybko mogą stać się nieaktualne.

Ksenia Gąsiorowska - Kamińska

Ksenia Gąsiorowska - Kamińska

Radca prawny Ksenia Gąsiorowska - Kamińska. Prowadzi Kancelarię Radcy
Prawnego w Krakowie, obsługuje prawnie firmy, organizacje pozarządowe
oraz klientów indywidualnych. Współpracuje z Centrum Praw Kobiet w
Krakowie. Pomaga swoim klientom m.in. w sprawach z zakresu prawa
cywilnego, rodzinnego, gospodarczego, prawa własności intelektualnej
oraz prawa pracy.

Skip to content