W piątek, 23 lutego, o godz. 11.00, w Hali 100-lecia KS Cracovia – Centrum Sportu Niepełnosprawnych, przy al. Focha 40, odbędzie się otwarcie turnieju eliminacyjnego Europejskiej Ligi Mistrzów Goalball – Kraków 2024.
Turniej Goalballowej Ligi Mistrzów jest wydarzeniem corocznym, na który kwalifikują się najlepsze europejskie zespoły goalballowe. Drużyna WBR Kraków w 2023 roku zajęła w tych rozgrywkach 5. miejsce, co dało przepustkę do wzięcia udziału w zawodach w 2024 roku. Profesjonalna obsługa oraz referencje ogólnopolskie sprawiły, że Kraków został wybrany na miasto gospodarza imprezy w 2024 roku.
Turniej odbędzie się na w pełni dostępnej dla osób niewidomych i słabowidzących Hali Cracovii Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Miasto Kraków zapewnia oraz finansuje zakwaterowanie uczestników w czasie trwania wydarzenia.
Podczas zawodów 10 zespołów powalczy o awans do wielkiego finału rozgrywek, który odbędzie się w czerwcu w Belgii. Rozgrywki potrwają od piątku do niedzieli, drużyny rywalizować będą w dwóch grupach rozgrywkowych.
Imprezę poprowadzą wykwalifikowani sędziowie dyscypliny, w tym trzech arbitrów z Polski i pięciu zza granicy. Wspierać będą ją wolontariusze AWF w Krakowie.
Szczegółowe informacje można znaleźć na Facebooku.
Goalball to paraolimpijska dyscyplina sportowa osób niewidomych i słabowidzących, rozgrywana na boisku o wymiarach boiska do siatkówki. W każdej drużynie gra po trzech zawodników, którzy bronią wysokiej na 1,30 m i szerokiej na 9 m bramki. Każdy z zawodników ma oczy zaklejone plastrami okulistycznymi oraz specjalne gogle, których podczas gry nie może ściągać ani dotykać.
Gra polega na toczeniu lub kozłowaniu piłki oraz niedopuszczeniu, by wpadła do bramki. Piłka waży prawie 1,5 kg, wewnątrz ma umieszczone dzwoneczki pozwalające zawodnikom na jej lokalizowanie. Kształtem przypomina piłkę do koszykówki. Mecz trwa dwa razy po 12 minut lub kończy się, kiedy jedna drużyn osiągnie różnicę 10 goli.
Organizatorem zawodów jest krakowska drużyna goalballowa – WBR Groundhogs Kraków, działająca dzięki współpracy Stowarzyszenia „Warto być razem” i Stowarzyszenia na Rzecz Wsparcia Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Świstak”.
Krakowska drużyna jest najmłodsza w Polsce. Powstała pod koniec 2016 roku, a od maja 2018 roku, dzięki wsparciu miasta, trenuje w nowoczesnym obiekcie – w Centrum Sportu Niepełnosprawnych.