Miasto Kraków podjęło ważny temat, jakim jest zjawisko nadużywania urządzeń elektronicznych, w tym Internetu i komórek, przez dzieci i młodzież.
Pomysłodawcą i inicjatorem akcji #ZobaczZapytajZareaguj, która ma na celu zwrócenie uwagi na narastające zagrożenie, jest wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Merytorycznym głosem kampanii są autorytety z dziedziny psychologii, psychiatrii i psychoterapii. Jednym z nich jest prof. Maciej Pilecki, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
– Internet jest wspaniałym miejscem. I właśnie to sprawia, że może być niebezpieczny, ponieważ jest niezwykle wciągającą i atrakcyjną alternatywą dla codziennych zajęć. Najczęściej problemy pojawiają się wtedy, kiedy czas spędzany przez dziecko w sieci przeszkadza w jego codziennym funkcjonowaniu. Rodzice próbują wówczas ograniczać dzieciom dostęp do Internetu, czego konsekwencją bywają spory, kłótnie, czasami agresja. Jedną z pierwszych rzeczy, którą radzimy rodzicom dzieci mierzących się z problemem uzależnienia od Internetu jest to, aby nie dokonywali gwałtownej zmiany np. odcinania od Internetu z dnia na dzień. Gwałtownie pozbawienie osoby uzależnionej od tego, od czego jest uzależniona nie dając jej nic w zamian, może być źródłem ogromnej frustracji i cierpienia. Ważną częścią kampanii jest zrozumienie przez dorosłych, jaka jest ich rola we wspieraniu dziecka i w jaki sposób mogą okazać mu pomoc, której potrzebuje – mówi dr. hab. Maciej Pilecki.
Kampania skierowana jest do mieszkańców gminy Kraków: rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym (głównie klasy I-III) oraz nauczycieli. Pierwszym etapem realizacji projektu jest kampania internetowa realizowana w mediach społecznościowych oraz poprzez stronę www zareaguj.info, która pełni rolę przestrzeni wsparcia, edukacji i uświadamiania rodziców o skali problemu. Rodzice i nauczyciele znajdą tu m.in. porady, artykuły specjalistyczne, wywiady z lekarzami oraz wykaz placówek świadczących pomoc psychologiczną i psychiatryczną na terenie Krakowa.
Miasto planuje także przeprowadzenie warsztatów skierowane do rodziców w około 40 krakowskich szkołach podstawowych we współpracy z Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień. Wyłoniono także dwie poradnie miejskie, które od 1 października będą koncentrować się na przeciwdziałaniu uzależnieniom behawioralnym.
Kampania realizowana jest przy udziale psychologów i psychiatrów z krakowskich szpitali: Szpitala Uniwersyteckiego i WSSDz im. Św. Ludwika.
Ambasadorką kampanii została związana z Krakowem aktorka i przede wszystkim mama – Alicja Bachleda-Curuś, która również dostrzega problem i chce pomóc w promowaniu wiedzy na temat uzależnień wśród dzieci od urządzeń cyfrowych i mobilnych oraz Internetu.
– Możemy zdecydować, kiedy nasze dziecko rozpocznie swoją przygodę z Internetem, ale nie możemy całkowicie odciąć młodego człowieka od sieci. Internet pełni rolę edukacyjną, odkrywczą, daje kontakt ze sztuką, literaturą, kinem. #Zobacz, #Zapytaj i postaraj się zrozumieć swoje dziecko, a w odpowiednim momencie #Zareaguj – mówi Alicja Bachleda-Curuś.
Kampania #ZobaczZapytajZareaguj finansowana jest ze środków miasta Krakowa.
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/zareaguj.info