fbpx
Czas wolny

7 sposobów na magiczną jesień

magiczna jesień
Fot. Scott Webb, pexels.com

Jesień nie musi być ani nudna, ani przygnębiająca. To przecież tysiące barw drzew w parkach, piękne pejzaże, przyjemne wieczory w domu i wiele dobrych okazji do bycia razem. Jak zawsze będę zachęcać do tego, żeby spędzić czas dobry jakościowo wspólnie. A krótsze dni, ale dłuższe wieczory będą temu sprzyjać.

Grzybobranie

Jesień do doskonała okazja do tego żeby wybrać się do lasu i zobaczyć jak przyroda przygotowuje się na nadchodzącą zimę. Możemy obserwować piękne kolory liści, zbierać kasztany i żołędzie… ale też zbierać grzyby! To ważne żeby uczyć dzieci jak wiele daje nam przyroda, uczyć wrażliwości i zrozumienia, a przede wszystkim szacunku do naszej planety. 

Wieczorne gry i zabawy

Już wiele razy polecałam różne gry planszowe- polecę i teraz. To naprawdę doskonały czas na budowanie więzi, ale tez cenną naukę- przegrywania trzeba się nauczyć, podobnie jak wygrywania. Tym razem polecę gry bardziej strategiczne, które będą wymagać skupienia się na dłuższy czas. Szachy – nieśmiertelne i zawsze na czasie. Uczą logicznego myślenia, budowania strategii, cierpliwości… zawsze na czasie! A pamiętacie, że nawet Harry Potter i jego przyjaciele musieli wykazać się umiejętnością gry w szachy? Carcassone to kolejna pozycja, którą warto poznać tej jesieni. Gra może trwać bardzo długo, bo korzystając z dodatków do niej możemy budować naprawdę wielkie miasta. Krakowskie biblioteki oferują nam możliwość wypożyczenia gier planszowych- warto z tego skorzystać! A może puzzle dla całej rodziny? To będzie nie lada wyzwanie 😉

Kina, teatry

Pewnie wielu z nas ma wielkie zaległości kinowe i teatralne po tak długim okresie lock down. Deszczowe i chłodniejsze dni to doskonała okazja do ich nadrobienia. A jeśli nie chcemy wychodzić do miejsc gdzie jest dużo ludzi- zorganizujmy kino domowe. Możemy zaprosić na sens najbliższych i wspólnie świetnie się bawić. 

Spróbujmy czegoś nowego

Nauka tańca lub szycia, a może pianino? Miasto daje nam szereg możliwości wypróbowania aktywności, z którymi dotąd nie mieliśmy styczności. Zajęcia plastyczne, językowe lub lepienia garnków to tylko wybrane przykłady zajęć, które oferują nam krakowskie domu kultury. Korzystajmy z tego.

Celebrujmy

Jesień to też czas wielu okazji to świętowania. Przed nami Dzień Chłopaka, Dzień Wszystkich Świętych, Zaduszki, andrzejki… niech tradycji stanie się za dość. Uczmy się stwarzać sobie okazje do świętowania i świętować. Przygotowania specjalnych niespodzianek dla najbliższych to bardzo miłe zajęcie i niezwykle ważne w budowaniu relacji. 

Czytelniczy kącik

Nasze dzieci już pewnie mają wykaz lektur szkolnych z nowego kanonu. Może więc stwórzmy domowy czas na czytanie. Nawet niekoniecznie wspólne. Nic bardziej nie zachęci dzieci do sięgania po książkę niż widok rodziców, którzy robią to samo. Dzieci naprawdę chętnie naśladują rodziców, często chcą być tacy jak oni. 

Kuchenne rewelacje

Kulinarna podróż w niezwykłe miejsca w świecie? Tak, to teraz jest czas na odszukanie przepisów na ciekawe potrawy i próbę swoich sił w kuchni. Możemy dzięki temu poznawać nowe smaki, lub wspominać minione wakacje. Dla wszystkich będzie to dobra zabawa. Możemy przenieść się na śniadanie do Paryża lub na kolację do Wenecji. 

Korzystajmy z magicznej jesieni, nieważne czy z pięknego babiego lata, czy z deszczowego listopada ważne aby cieszyć się sobą, zdrowiem i życiem. Nie dać się nudzie i nostalgii. 

Jolanta Bluj

Jolanta Bluj

Wieloletnia nauczycielka dzieci klas młodszych. Poszukiwaczka nowych rozwiązań
edukacyjnych zarówno w IT, jak i w sztuce. Zwolenniczka wykorzystywania metod efektywnego i
aktywnego nauczania.