fbpx
Czas wolny

Niech Dzień Dziecka będzie przygodą!

dzieci przytulają się
Fot. Trinity Kubassek, pexels.com

Przed pandemią w Krakowie Dzień Dziecka można było obchodzić na setki sposobów. Oferty rozmaitych wydarzeń, warsztatów i imprez dla najmłodszych mnożyły się jak grzyby po deszczu. Przed nami jednak drugi rok, który wymaga od nas większej kreatywności, bo na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo – własne i innych. 

Aby ten dzień zapadł w pamięci najmłodszych, możemy zmienić dotychczasową perspektywę i zamiast zabawy w basenie z kulkami, wyjścia do kina czy na pizzę, zaproponować dziecku przygodę. Dla rodziców, którzy już szukają w głowie odpowiednich zajęć online, ważna informacja jest taka, że aby ten dzień został w pamięci ich pociech, przygoda musi odbywać się z dala od jakichkolwiek technologii i urządzeń, wszyscy muszą w nią być zaangażowani i najlepiej, jeśli wszystko zorganizujemy poza domem, w otoczeniu zieleni. 

Oczywiście poziom kreatywności niektórych rodziców może znacznie przewyższać nasze propozycje, ale tym, którzy potrzebują inspiracji, postaramy się coś podpowiedzieć. 

Leśne poszukiwania

Jeśli na miejsce przygody wybierzecie park lub lasek, z darów natury (znalezionych gałęzi, szyszek, mchu, traw) możecie skonstruować leśnego bajarza dla nocnych zwierząt albo innego, dowolnego stwora. Jeśli to zbyt trudne, można stworzyć wspólny pejzaż czy inny obrazek na ziemi. Jeszcze lepiej, gdy takie zadanie będzie jednym z wielu. 

Można wcześniej przygotować mapę lub jej rysowanie uczynić kolejnym zadaniem. Do tak wspaniale spędzonego czasu rodzice nie potrzebują zbyt wielu przygotowań. Wystarczy prostą czynność ubrać w odpowiednią opowieść. Wszak historie mają wielką moc pobudzania dziecięcej wyobraźni. Zwykłe śpiewanie piosenki zyskuje nowy wymiar, gdy powiemy dziecku, że może swoją piosenką uzdrowić schorowane drzewa czy pobudzić liście do tańca. 

Miejskie spacery

Jeśli zaś miejscem przygody uczynimy miasto, możemy ruszyć szlakiem poszukiwania historii zapisanych na murach, pomnikach, podążać za śladami pamięci. Możemy obejrzeć architekturę teatrów czy krakowskich kamienic. Możemy wspólnie z dzieckiem dać uwagę miastu. Wyznaczyć wspólny cel i go zrealizować. 

Sprezentuj dzieciom czas

Często zastanawiamy się, co dać naszym dzieciom. Podczas, gdy przeszukujemy sklepy internetowe z różnymi zabawkami z drogiego plastiku, nasze dzieci czekają na emocje, przygody i czas spędzony z rodzicami. To one, a nie przedmioty, budują więzi. 

Niech nadchodzący Dzień Dziecka będzie zatem przygodą. Wspólną – dzieci i rodziców!