fbpx
Zdrowie Psychiczne

Jak sobie radzić z jesienną chandrą?

jesienne liście w wodzie

Kiedy zaczyna się jesień, dni stają się coraz krótsze, wcześniej zapada zmrok, niskie temperatury zapowiadają nadejście zimy. Ponura, jesienna aura, przy niedostatku światła, wpływa często na nasze samopoczucie, nastrój, motywację, chęć działania, nastawienie do życia. 

Czasem zaczyna dominować poczucie zmęczenia i spadku sił witalnych, w sferze emocji pojawia się może przygnębienie, a świat zaczyna być postrzegany w coraz ciemniejszych barwach. Niedobór światła wpływa na zmniejszenie produkcji serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój, a przeważa melatonina, która potęguje apatię. Takie okoliczności mogą sprzyjać pojawieniu się jesiennej chandry.

Co dokładnie znaczy określenie chandra? 

W odróżnieniu od depresji czas trwania chandry jest krótki – zwykle jest to kilka lub kilkanaście godzin. Ponadto nastrój jest nieznacznie tylko obniżony, reaktywny w stosunku do czynników zewnętrznych, więc osobę, którą chandra dotyka, łatwo rozweselić. Chandrze nie towarzyszą myśli samobójcze ani ciężkie objawy depresji, takie jak: anhedonia (czyli brak możliwości przeżywania radości), brak apetytu, zaburzenia snu i brak wiary, że ten stan jest jedynie przejściowy. W przypadku chandry łatwo jest znaleźć jej przyczynę; może to być przemęczenie, natłok pracy, jakieś przykre wydarzenie lub choroba.

Jakie są sposoby na poradzenie sobie z jesienną chandrą?

Oto nasze propozycje:

  • Zadbaj o zdrową, zrównoważoną, bogatą w minerały i witaminy dietę, aby wzmocnić swój organizm,
  • Regularnie wychodź na spacery – z rodziną, z przyjaciółmi lub z psem, i korzystaj w ten sposób jak najwięcej z dostępnych promieni słonecznych,
  • Możesz skorzystać ze światłoterapii – terapia światłem hiperpolaryzowanym i koloroterapia mogą korzystnie wpłynąć na nastrój podczas jesiennej szarugi,
  • Utrzymuj regularną aktywność fizyczną – poza spacerem może to być jogging, jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie, nordic walking lub inna aktywność, którą lubisz – dzięki wysiłkowi wydzielają się endorfiny, czyli ,,hormony szczęścia”,
  • Pielęgnuj swoje relacje z najbliższymi i przyjaciółmi,
  •  Znajdź czas na relaks, pomyśl o hobby,
  •  Zadbaj o zdrowy i regularny sen,
  • Sprawiaj sobie drobne przyjemności.

Pamiętaj, że chandra ma krótkotrwały, przemijający charakter. Za pomocą powyższych sposobów możesz poprawić swoje samopoczucie. Może któryś z nich będzie Twoim własnym, sprawdzonym sposobem na chandrę, nie tylko tę jesienną?

Opracowali: Iwona Pieniążek i Andrzej Matuszewski

Iwona Pieniążek

Iwona Pieniążek

Absolwentka psychologii Wydziału Filozoficznego UJ. Specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoonkolog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji, od lat związana zawodowo z wsparciem psychologicznym w sytuacji kryzysu zdrowia i choroby. Autorka wielu prac i szkoleń dla studentów i zespołów medycznych.

Skip to content