fbpx
Zdrowie Psychiczne

Jak rozmawiać przy świątecznym stole?

rozmowy przy świątecznym stole
Fot. Eugene Zhyvchik, unsplash.com

Święta Bożego Narodzenia uważane są za jedne z najbardziej rodzinnych. Ubieranie choinki, obdarowywanie naszych bliskich prezentami, łamanie się opłatkiem, wieczerza wigilijna z obficie zastawionym stołem oraz otwartość na gości, wyrażająca się wolnym miejscem przy stole – to tradycje głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Aby jednak te Święta były wyjątkowe, sama zewnętrzna oprawa nie wystarczy – najważniejsza jest ciepła, rodzinna, pełna miłości i serdeczności atmosfera. 

I choć w tradycji leży gest pojednania i zawieszania wszelkich sporów na ten czas, wiemy jednak, że nie zawsze tak się dzieje, a dla niektórych święta mogą być źródłem silnego stresu, napięć i konfliktów, wzmacnianych dodatkowo pośpiechem, zabieganiem i nadmiarem przedświątecznych przygotowań. W jaki sposób zatem przygotować się na spotkania rodzinne, jak budować i wzmacniać przyjazną atmosferę i czego unikać podczas zasiadania przy świątecznym stole? Oto kilka praktycznych rad.

Redukujmy stres

Na etapie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia warto pamiętać, że przedświąteczne porządki, zakupy, przygotowywanie wigilijnych potraw mogą być źródłem stresu i frustracji, wynikających z zabiegania, braku czasu czy wystarczających środków materialnych. Ponieważ stres generuje napięcie i konflikty w relacjach, dobrze byłoby zadbać o to, aby zakupy były przemyślane, wyważone, zrobione wystarczająco wcześniej. Prezenty nie muszą być kosztowne, mogą być przecież wykonane własnoręcznie – najważniejsze, aby były od serca.

Dbajmy o siebie nawzajem

Można wcześniej przygotować i udekorować dom, rozdzielić zadania między domowników. W niektóre z nich, jak: pieczenie ciast, robienie sałatek, gotowanie czy nakrywanie stołu, można włączyć bliskich, czyniąc z tego wspólną aktywność. Z pewnością ubieranie choinki i dekorowanie świątecznych pierniczków bardzo ucieszy najmłodszych członków rodziny. Warto również dać sobie samemu prawo do odpoczynku, skracając listę przedświątecznych obowiązków i przygotowań. Zadbajmy także o relacje – podarujmy naszym bliskim czas, pamiętajmy o uprzejmości, okazujmy wdzięczność, mówmy o tym, co dobre, co nas łączy, nie wyrzucajmy z siebie pretensji, a raczej otwarcie wyrażajmy nasze potrzeby i oczekiwania. 

Skupmy się na tym, co nasz spaja, a nie różni

Aby świąteczne spotkania z rodziną mogły być źródłem radości, warto pamiętać wcześniej o geście pojednania, unikać drażliwych i dzielących tematów oraz niezręcznych, zbyt osobistych, przekraczających granice prywatności pytań. Okażmy życzliwe zainteresowanie osobom samotnym, dawno niewidzianym członkom rodziny i tym, którzy właśnie niedawno do niej dołączyli. Z taktem i delikatnością traktujmy osoby przeżywające w minionym roku lub w minionych latach utratę kogoś bliskiego, albowiem dla tych osób okres świąteczny może być szczególnie trudny i może łączyć się z uczuciami żalu i tęsknoty. Rodzinne święta mogą być trudne również dla tych, którzy pragną powiększyć swoją rodzinę, lecz napotykają przeszkody i nie mogą doczekać się upragnionego potomstwa. Empatia niech będzie niezastąpionym doradcą, jak się zachować i co powiedzieć, w każdej z tych sytuacji. 

Iwona Pieniążek

Iwona Pieniążek

Absolwentka psychologii Wydziału Filozoficznego UJ. Specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoonkolog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji, od lat związana zawodowo z wsparciem psychologicznym w sytuacji kryzysu zdrowia i choroby. Autorka wielu prac i szkoleń dla studentów i zespołów medycznych.

Skip to content