fbpx
Czas wolny

4 proste przepisy na dania z dyni

dania z dyni
Fot. Karolina Grabowska, pexels.com

Dynia. Najczęściej przywodzi na myśl jesienne dekoracje, kolorowe zdjęcia na Instagramie i Halloween. A może by tak zaprosić ją na stół: na talerzu, a nie jako ozdobę…

Dlaczego? Po pierwsze w trosce o klimat. Dynia jest uprawiana w Polsce i jest warzywem sezonowym. Sięganie po nią u lokalnych dostawców oznacza wybór ekologicznego rozwiązania. Sprowadzanie produktów z dalekich części świata wiąże się z ogromnymi kosztami, zanieczyszczeniami wód i powietrza oraz stosowaniem szeregu chemikaliów, które pozwolą żywności przetrwać długą podróż. Lokalnie można jeść równie smacznie, jednocześnie dbając o planetę i wspierając rolników znacznie bliżej siebie.

Po drugie dynia jest nie tylko smaczna, ale też zdrowa. To warzywo niskokaloryczne, bogate w błonnik, dlatego sprzyja osobom na diecie odchudzającej. Ponadto zawiera beta karoten, barwnik odpowiedzialny za piękny, żywy kolor dyni, który, poza wartością estetyczną, ma  dobry wpływ na organizm. Spowalnia rozwój chorób nowotworowych, obniża poziom złego cholesterolu, zapobiegając miażdżycy. Wspiera również narząd wzroku.

Warto też wspomnieć, że dynia to bardzo „uniwersalne” warzywo – można je podawać zarówno na słodko, jak i na słono.

Poniżej znajdują się trzy łatwe i szybkie przepisy na pyszne dania z dynią w roli głównej. Po jednej propozycji na każdy posiłek. Do dwóch z podanych propozycji potrzebne będzie puree z dyni, dlatego zacznijmy od tego, jak je przygotować.

 

Puree z dyni

Umytą dynię (do naszych przepisów najlepsza będzie dynia hokkaido) kroimy na kilka części i usuwamy miąższ. Kawałki pieczemy do miękkości w piekarniku nagrzanym do 200°C. Odstawiamy do ostudzenia. 

Teraz pozostaje jedynie zblendować upieczona dynię. Większość odmian dyni dobrze będzie uprzednio obrać. Hokkaido można wykorzystać w całości, razem ze skórką. 

 

Dyniowa owsianka z prażonym jabłkiem

Składniki (1 porcja):

Owsianka:

  • ¼ szklanki płatków owsianych górskich
  • 1 szklanka mleka*
  • 2 łyżki puree z dyni
  • szczypta soli
  • cynamon (opcjonalnie)
  • orzechy (opcjonalnie, do dekoracji)

Prażone jabłko:

  • 1 jabłko średniej wielkości
  • 2-3 łyżki syropu klonowego/miodu/innego płynnego słodzika
  • 2 łyżki wody
  • cynamon (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Umyte jabłko kroimy w kostkę i umieszczamy w małym garnku. Dodajemy wybrany słodzik, cynamon i wodę. Co pewien czas mieszając, prażymy kawałki jabłka na małym ogniu do momentu odparowania wody. Jeżeli po tym czasie jabłko nadal będzie twarde, ponownie dodajemy odrobinę wody i kontynuujemy prażenie do uzyskania pożądanej miękkości.

W garnku gotujemy mleko z dyniowym puree i cynamonem. Kiedy zacznie wrzeć, dodajemy płatki owsiane i szczyptę soli. Gotujemy, od czasu do czasu mieszając, do uzyskania gęstej konsystencji.

Owsiankę przekładamy do miseczki. Wierzch pokrywamy prażonym jabłkiem. Całość można dodatkowo polać syropem klonowym i dodać orzechy lub inne ulubione bakalie.

*Mleko można zamienić na wodę lub mleko roślinne, ale wtedy dobrze jest odrobinę zmienić kolejność – najpierw gotujemy wodę, a następnie dodajemy puree razem z płatkami owsianymi.

 

Makaron z dyniowym puree i suszonymi pomidorami

Składniki:

  • ulubiony makaron
  • puree z jednej dyni średniej wielkości
  • słoiczek suszonych pomidorów w oleju
  • świeży czosnek 
  • ser feta
  • rukola/ zielona pietruszka/ ziarna słonecznika

Przygotowanie:

Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Na patelni na małym ogniu rozgrzewamy trochę oleju spod suszonych pomidorów. Podsmażamy rozdrobniony czosnek. Dodajemy dyniowe puree, a po krótkim czasie uprzednio ugotowany makaron. Całość mieszamy. Solimy wedle uznania i przekładamy na talerze.

Każdą porcję dopełniamy pokrojonymi suszonymi pomidorami, fetą i wybranymi dodatkami – najlepiej smakuje rukola, a świetnym pomysłem będzie też zielona pietruszka, słonecznik (na przykład prażony) lub pestki dyni.

 

Frytki z dyni piżmowej

Składniki:

  • 1 dynia piżmowa
  • oliwa z oliwek
  • 2 ząbki czosnku
  • sól
  • ulubione przyprawy (dobrze sprawdza się kurkuma, papryka, czosnek niedźwiedzi, rozmaryn)

Przygotowanie:

Dynię myjemy i przekrawamy na pół. Usuwamy miąższ. Kroimy na wąskie paski, mniej więcej podobnej grubości, żeby równomiernie się upiekły. Paski obieramy – najlepiej jest to zrobić na tym etapie przygotowywania, ponieważ nie będzie to wymagało tyle siły, ile obranie całego warzywa.

W dużej misce mieszamy oliwę ze zmielonym świeżym czosnkiem, solą i wybranymi przyprawami. Celowo nie zostały podane proporcje tych składników, ponieważ wszystko zależy od wielkości dyni i preferencji smakowych.

Pokrojoną i obraną dynię umieszczamy w przygotowanej marynacie. Całość mieszamy, aby wszystkie kawałki dyni zostały równomiernie pokryte oliwą. Miskę odstawiamy na bok.

W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 180°C i przygotowujemy blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Frytki wykładamy na blasze tuż przed umieszczeniem ich w piekarniku. Pieczemy do miękkości.

Frytki mogą stanowić smaczną przekąskę albo dodatek do innego dania. Będą świetnie smakowały z różnymi sosami i dipami.

Alicja Madeyska

Alicja Madeyska

Studentka psychologii w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ. Harcerka, uwielbia próbować nowych rzeczy, podróżować, aktywnie spędzać czas i gotować.

Skip to content