fbpx
Aktualności

23 kwietnia wystartuje jubileuszowy 20. Cracovia Maraton

medal 20. Cracovia Maraton
Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS

Już w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia będziemy świętować okrągły jubileusz – po raz 20. wystartuje Cracovia Maraton. Tysiące biegaczy rozpoczną i zakończą zmagania z królewskim dystansem 42 km i 195 m „z historią w tle” w scenerii Rynku Głównego. Dla niektórych będzie to dwudziesty krakowski maraton i wyjątkowa okazja do wspomnień. Dzień wcześniej, w sobotę, 22 kwietnia odbędą się Cracovia Maraton na Rolkach, 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX i Igrzyskowy Bieg Nocny na 10 km.

20. Cracovia Maraton będzie zwieńczeniem dwudniowego święta sportu, które rozpocznie się w sobotę, 22 kwietnia na Błoniach Krakowskich. O godz. 9:00 wystartuje tam Cracovia Maraton na Rolkach (42 km i 195 m), a następnie o godz. 12:30 dorośli i młodzież ruszą na symboliczną trasę o długości 4,2 km w ramach 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX. Oba te wydarzenia organizowane są przy okazji Cracovia Maraton nieprzerwanie od 2006 roku. W wieczór poprzedzający 20. Cracovia Maraton, o godz. 21:30 po raz ósmy biegacze pokonają 10 km nocą. W tym roku impreza odbędzie się pod nazwą Igrzyskowy Bieg Nocny, promując zbliżające się Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Po raz czwarty z rzędu uczestnicy tej rywalizacji wystartują i zafiniszują tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym. Widok oświetlonych zabytków i uliczek Starego Miasta z perspektywy biegacza to niepowtarzalne doznanie, o czym zgodnie zaświadczają zawodnicy mający za sobą udział w tej imprezie.

W krakowskim maratonie zawsze rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim 23 kwietnia o godz. 9:00 na trasę ruszą biegacze, wcześniej wystartuje blisko setka zawodników w kategoriach handbike, rim push i active wheelchair. Trasa w dużej mierze pokrywa się z ubiegłoroczną, zaszło tylko kilka niewielkich zmian – jak przesunięcie startu i mety w stronę Kościoła Mariackiego. W zasięgu wzroku maratończyków znajdą się nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Kładka im. Ojca L. Bernatka.

W Nowej Hucie uczestnicy imprezy po raz pierwszy pojawili się podczas czwartej odsłony Cracovia Maraton (w 2005 roku), a w 2018 roku powrócili tam po 5 latach przerwy. W trakcie
pokonywania trasy 20. Cracovia Maraton zawodnicy przebiegną m.in. przez najbardziej rozpoznawalne miejsce w tej dzielnicy – Plac Centralny im. Ronalda Reagana. Pokonując królewski dystans, uczestnicy biegu zobaczą również największe krakowskie obiekty sportowe – oprócz TAURON Areny Kraków, Stadiony Miejskie: im. Henryka Reymana i Cracovia, Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, a w tym roku też Halę Widowiskowo-Sportową Suche Stawy w Nowej Hucie. Jak ma to miejsce od początku, uczestnicy tegorocznej odsłony krakowskiego maratonu pokonają także spory odcinek przy rzece Wiśle i okrążą Błonia Krakowskie.

Kraków stał się atrakcyjną destynacją nie tylko dla turystyki w klasycznym tego słowa rozumieniu, ale również dla sportowej, w tym właśnie biegowej. Najlepszym tego dowodem jest to, że na liście startowej znajdują się zawodnicy z ponad 50 krajów.

20. Cracovia Maraton będzie też wyjątkowy dla „Wytrwałych” – czyli elitarnego grona 35 osób, które ukończyły wszystkie dotychczasowe edycje imprezy i znów pojawią się na starcie. Spotkają tam m.in. Ambasadorów Cracovia Maraton, a wśród nich znanych aktorów i przybyszy z zagranicy, który pokochali Kraków i bieganie w naszym mieście. Z okazji „dwudziestki” na
Rynku Głównym nie zabraknie także specjalnego, jubileuszowego tortu.

W związku z imprezą warto zapoznać się ze zmianami w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej.

___

Materiał prasowy ZIS

Skip to content