fbpx
Czas wolny

Rozwój osobisty w czasie koronawirusa. Jak się dokształcać bez wychodzenia z domu?

rozwój osobisty w czasie pandemii
Fot. pexels.com

Rozwój osobisty może dotyczyć mnóstwa dziedzin i przyjmować równie wiele form. Gdzie szukać materiałów na tematy, które nas interesują? Jakie formy nauki mamy do wyboru? 

Czym jest rozwój osobisty? Najogólniej rzecz ujmując, jest wszelkim działaniem prowadzącym do samodoskonalenia, samorealizacji, poszerzenia samoświadomości, jest wykorzystywaniem naszego wrodzonego potencjału. Tak rozumiany, ma charakter subiektywny i dla każdego z nas różną wartość. Rozwój osobisty dotyczyć może sfery fizycznej, emocjonalnej społecznej, duchowej czy zawodowej. Ale poszerzanie naszej świadomości dotyczy również sfery intelektualnej, o którą dbamy i realizujemy między innymi poprzez edukację, rozwijanie naszych pasji i talentów*.

Dostęp do standardowych form kształcenia „twarzą w twarz” został w czasie pandemii koronawirusa mocno ograniczony – czy w związku z tym nasza potrzeba rozwoju intelektualnego powinna zostać odroczona i zepchnięta na dalszy plan? Otóż nie! Jeszcze nie wszystko stracone!

Edu… Media społecznościowe?

Jeszcze do niedawna media społecznościowe, jak Facebook czy Instagram, stanowiły głównie źródło informacji o przygodach naszych rodzin i siatki znajomych. Teraz możemy odnaleźć tam również grono wspaniałych twórców – specjalistów i edukatorów – publikujących bezpłatne materiały naukowe i popularnonaukowe. Dzięki kilkunastosekundowym cyklom „instastories” czy przyciągającym oko infografikom możemy poszerzyć swoją wiedzę m.in. z zakresu biznesu, zarządzania, programowania, kulturoznawstwa, psychologii czy marketingu. Podobne treści, acz w wersji rozszerzonej, z łatwością odnajdziemy na popularnych kanałach YouTube, gdzie poza materiałami czysto rozrywkowymi twórcy publikują również filmy edukacyjne i mini-wykłady. Po tę formę wiedzy z łatwością i przyjemnością sięgnąć możemy chociażby podczas porannej przerwy na kawę.

A co jeśli mamy ochotę edukację i dokształcanie zabrać ze sobą na codzienny spacer? Lub dowiedzieć się czegoś interesującego, jednocześnie nastawiając pranie lub przygotowując posiłek? Z pomocą przychodzą nam podcasty, czyli audycje lub słuchowiska publikowane w internecie, dostępne bezpłatnie i na żądanie na popularnych portalach i aplikacjach (np. Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, Lecton czy  Castbox).

Powrót do korzeni

Czasem warto pozwolić sobie na chwilę przerwy od ekranu i powrót do „oldschoolowych” metod nauki – książek, czasopism, artykułów naukowych. W ramach samokształcenia sięgnąć możemy po prasę lub literaturę specjalistyczną, popularnonaukową czy poradniki na interesujące nas tematy, np. zarządzania sobą w czasie, zwiększania produktywności albo uważności w pracy.

Oczywiście możemy postawić też na książki, czasopisma i artykuły naukowe w wersji cyfrowej, dostępne w zasobach takich polskich i zagranicznych bezpłatnych bibliotek online, jak WolneLektury.pl, OtworzKsiazke.pl, Projekt Gutenberg. Spory wybór oferują też płatne aplikacje, przy czym warto wiedzieć, że krakowianie mogą za darmo „wypożyczyć” miesięczny dostęp do zbiorów Legimi w oddziałach Biblioteki Kraków.

Nauka w wersji „e”

Popularną ostatnio formą dokształcania okazują się być webinaria (inaczej webinary), czyli mini-szkolenia w formie spotkań wideo organizowanych w czasie rzeczywistym.  Ich uczestnicy mogą na żywo komunikować się z prowadzącymi, zadawać pytania i uczestniczyć w dyskusjach. 

Nieco mniej interaktywną formą mini-szkoleń z interesującej nas tematyki są e-wykłady, które dają nam szansę posłuchania i zobaczenia światłych umysłów „w akcji”. Nagrania z wykładów i seminariów dostępne są bezpłatnie m.in. na platformie TED Talks, 99U czy kanałach YouTube (np. Talks at Google, Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS).

Kursy od A do Z

Jeśli nie boimy się zaangażowania w naukę na dłuższy czas, możemy skorzystać z dobrodziejstwa szkoleń i kursów online, zwanych nowocześnie e-learningiem. W zależności od formy, którą wybierzemy, będziemy uczestniczyli w spotkaniach z prowadzącymi i grupą szkoleniową lub otrzymamy materiały potrzebne do ukończenia szkolenia i zdobycia certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo – artykuły, ćwiczenia, nagrania wideo, a często również dostęp do forów dyskusyjnych. Możemy wybierać między bezpłatnymi i płatnymi szkoleniami dostępnymi na takich platformach jak StrefaKursow.pl, EduWeb.pl, Udemy, Skillshare, Microsoft Learn czy Coursera

Na sam koniec – pamiętajmy, aby również przy wyborach dotyczących zdobywania nowej wiedzy poświęcić chwilę na zastanowienie się czego potrzebujemy, co nas interesuje i jaka forma nauki przyniesie nam najwięcej przyjemności. A później? Do dzieła!

*Definicja za: Becker-Pestka, D., Kołodziej, J., Pujer, K., Rozwój osobisty i zawodowy. Wybrane problemy teorii i praktyki, Wydawnictwo Exante, Wrocław 2017, s. 8 – 11.


Olga Panek – psycholog, coach, absolwentka Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się głównie tematyką dobrostanu, uważności, rezyliencji i rozwoju emocjonalnego.

Skip to content