fbpx
Czas wolny

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na „Romantyczną Noc Poezji w Nowej Hucie” w ramach 12. Nocy Poezji 2022

white and black ceramic mug

O Nowej Hucie możemy powiedzieć wiele: że modernistyczna, że miasto-ogród, z socrealistycznymi korzeniami, spójna architektonicznie, zielona itp. W kontekście wydarzeń w ramach Nocy Poezji 2022 możemy dodać jeszcze jedno określenie, dość zaskakujące – romantyczna. Pod takim właśnie romantycznym szyldem, w Roku Romantyzmu Polskiego, przyjdzie nam świętować 12. Noc Poezji pod hasłem „WOLNOŚĆ”. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zadbał o różnorodność programu na tę okoliczność:

1. Dzień z życia poety – warsztaty

7 października 2022, godz. 9:00-13:00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Poetyckie warsztaty dla zorganizowanych grup dzieci ze szkół podstawowych (klasy IV i V), których tematem będzie poeta jako zawód i styl życia. Podczas warsztatów uczestnicy będą zastanawiać się wspólnie jak to jest być poetą, jak wygląda jego warsztat, z czego powstają wiersze, skąd twórca czerpie inspiracje i pomysły poetyckie. Na koniec sami uczestnicy będą mogli próbować swoich sił w literackiej materii i pracować nad stworzeniem własnego wiersza.

Udział w warsztatach wymaga zapisów (limit grup), e-mail: u.tlomak@okn.edu.pl

Prowadzący: Mateusz Świstak – filolog polski, zawodowo zajmuje się storytellingiem – jako opowiadacz prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przekazując tradycyjne baśnie, mity i legendy, zaszczepiając w uczestnikach miłość do literatury. Autor cykli warsztatów prowadzonych m.in. w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Śląskim, Muzeum w Gliwicach, Tarnogórskim Centrum Kultury. Za cykl „Tam i Tu” otrzymał dwukrotnie nagrodę Słoneczników. Prowadzi blog basnienawarsztacie.pl, na którym dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi pracy z opowieścią, jak i interpretowaniem baśni.

2. Ławeczka pełna wierszy

8 października 2022, godz. 11:00-13:00
Park Ratuszowy, ławka C. K. Norwida

Happening poetycki będzie miał swoją odsłonę w Parku Ratuszowym w Nowej Hucie wokół ławki zadedykowanej Cyprianowi Norwidowi. Wydarzenie osadzi poezję w innej scenerii niż ta zwyczajowo bywa umiejscawiana, czyli poza murami szkół i akademii, za to w przestrzeni miejskiej i codziennej. Podczas happeningu będzie można przysiąść na parkowej ławce i posłuchać na własne życzenie deklamowanych przez Recytatorkę wierszy romantyków i nie tylko. Wśród utworów znajdą się wiersze poetów m.in.: C. K. Norwida, A. Mickiewicza, J. Słowackiego jak i natchnionych poezją romantyczną poetów Powstania Warszawskiego: K. K. Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego. Wybrane utwory będą ogniskować się wokół wątków wolności, twórczej niezależności, wrażliwości na piękno i dobro.

Wydarzenie ogólnodostępne, zapisy nie są wymagane.

Prowadząca: Dorota Kaczor – absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej. Prezeska Fundacji Sztukarnia zajmującej się sztuką i kulturą w Krakowie. Instruktorka warsztatów teatralnych i wokalnych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

3. Na salonach – nowohucki slam poetycki

8 października 2022, godz. 19:00-21:00

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

INSPIRACJA: Spotkanie w formie publicznej rywalizacji poetów-performerów, podczas której publiczność oraz jury wybierze najlepszych improwizatorów poezji. Inspiracją do zorganizowania wydarzenia jest konwencja romantycznych improwizacji, które były niezwykle popularną formą rozrywki intelektualnej oraz ekspresji poetyckiej w salonach XIX wiecznej Europy. „Potyczka” nawiąże szczególnie do postaci dwóch poetów romantycznych: Mickiewicza i Słowackiego, którzy wystąpili na głośnym podówczas paryskim spotkaniu towarzyskim, nazwanym później „ucztą u Januszkiewicza”. Motywem przewodnim poetyckiego spotkania, który będzie przyświecał poetom podczas wyboru prezentowanych utworów, będzie: WOLNOŚĆ.

REGUŁY GRY: W romantycznej formule poetyckich „pojedynków” przyjdzie się mierzyć uczestnikom wydarzenia, których obowiązują slamowe zasady występu. Występy będą odbywały się w trzech rundach.

ZASADY OGÓLNE:

  • 3 minuty na występ (I i II runda), 5 minut w rundzie finałowej;
  • Tekst własnego autorstwa (min. 3 wiersze);
  • Brak podkładu muzycznego, rekwizytów, kostiumów;
  • Dopuszczone jest czytanie z kartki lub urządzeń elektronicznych;
  • Wolność słowa;
  • Nagrody (2x 1000 zł brutto). Głos na swojego faworyta odda tradycyjnie zgromadzona publiczność. Po oddaniu głosu przez publiczność, zaproszeni goście-jury z całej puli występujących uczestników rozstrzygną również, kto powinien otrzymać drugą nagrodę.

Aby wystąpić w slamie „Na salonach”, należy przesłać swoje zgłoszenie zawierające: imię, nazwisko, nr telefonu, trzy teksty slamowe własnego autorstwa (nie muszą być później wykorzystane na scenie) oraz ewentualnie pseudonim – na adres e-mail: u.tlomak@okn.edu.pl do 7 października 2022 roku. Maksymalna ilość uczestników to 20 osób, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Regulamin slamu poetyckiego dostępny na stronie www.okn.edu.pl.

Wydarzenie dla widowni jest ogólnodostępne, zapisy nie są wymagane.

Prowadząca: Rudka Zydel – pierwsza zwyciężczyni i dwukrotna zdobywczyni II miejsca w Ogólnopolskich Mistrzostwach Slamu Poetyckiego oraz finalistka Europejskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego w Brukseli w 2017 r. Poetka, performerka, prowadzi warsztaty slamowe, tłumaczy wiersze i występuje w Polsce i za granicą od dziesięciu lat. W 2018 r. nakładem Wydawnictwa FKA ukazała się jej płyta spoken word pt. „Łoskot”.

Goście:

dr hab. Jerzy Franczak – pisarz, eseista, literaturoznawca. Profesor UJ, uczy na kierunkach Polonistyka antropologiczna, Kulturoznawstwo – teksty kultury oraz Twórcze pisanie. Autor opracowania krytycznego pism Witolda Gombrowicza (2010-2013) oraz rozpraw naukowych, m.in. „Błądzące słowa. Jacques Rancière i filozofia literatury” (2017), „Maszyna do myślenia. Studia o nowoczesnej literaturze i filozofii” (2019). Zaczynał jako poeta, zdobył parę laurów (w tym nagrody im. Stanisława Czycza i Stanisława Grochowiaka), opublikował zbiory wierszy „Samoobsługa” (1997), „Języki lodowca” (2000), „Król rdzy” (2005). Jako prozaik debiutował zbiorem opowiadań „Trzy historye” (2000), potem wracał chętnie do tej formy („Sainte Fabeau”, 2017, „Święto odległości”, 2019).

Aleksandra Nowosadko – aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, absolwentka wydziału aktorskiego krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. W Starym Teatrze wystąpiła między innymi w tytułowej roli w „Halce” w reżyserii Anny Smolar, a także jako księżniczka Salome w spektaklu „Salome” w reżyserii Kuby Kowalskiego. Aktorka współpracuje również z Pawłem Miśkiewiczem, biorąc udział w jego spektaklach „Podróże Guliwera” oraz „Biesy, spektakl o piciu herbaty”.

4. „BO MIŁOŚĆ STRACHU NIE ZNA” – recytacja poezji C. K. Norwida w interpretacji Radosława Krzyżowskiego

9 października 2022, godz. 19:00-20:00

Opactwo Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11

Wydarzenie umożliwi wysłuchanie poezji na żywo, recytowanej w miejscu o wyjątkowym znaczeniu historycznym – w przestrzeni cysterskiego kapitularza. W roku jubileuszowym 800-lecia istnienia Opactwa Cystersów w Mogile recytacje norwidowskie nabiorą szczególnego wymiaru. Norwid odwiedził tę dawną podkrakowską wieś podczas wizyty w Krakowie w 1842 r. Był wówczas na Kopcu Wandy i w klasztorze oo. Cystersów, gdzie oglądał cykl obrazów „Dzieje Wandy” autorstwa Michała Stachowicza. Fascynacja przeszłością miejsca i obecnym w nim sacrum zaowocowała dwoma dramatami „Wandą” i „Krakusem”. Celem recytacji będzie zarówno popularyzacja miejsca, jak i poezji, która dopiero deklamowana nabiera głębokiego sensu i nowych znaczeń.

Prowadzący: Radosław Krzyżowski – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Od lat współpracuje z Narodowym Starym Teatrem, Teatrem STU, grał w Łaźni Nowej czy Teatrze Polskim w Warszawie. Ma w swoim dorobku sztandarowe postacie z teatralnego słownika: Makbeta, Edypa, Rogożyna, Stawrogina. Zagrał m.in. obsypanego nagrodami Hamleta w inscenizacji Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze STU. Po latach, w tym samym przedstawieniu zagrał rolę Klaudiusza i otrzymał, jako pierwszy z krakowskich twórców, Nagrodę Wyspiańskiego za osiągnięcia artystyczne.

Wydarzenie ogólnodostępne, zapisy nie są wymagane.

Projekt „Romantyczna Noc Poezji w Nowej Hucie” finansowany ze środków Miasta Krakowa.

Skip to content