fbpx
Czas wolny

Na co warto iść do kina i teatru w Krakowie – propozycje premier i spektakli na luty

kino
Fot. Felipe Bustillo, unsplash.com

Zastanawiasz się, na co wybrać się do kina lub teatru w lutym? Przedstawiamy przegląd repertuarów w krakowskich kinach i teatrach i zapraszamy na seanse i spektakle. 

Kino

Belfast

Kenneth Branagh dał się poznać szerokiej publiczności jako nagradzany na całym świecie spec od Williama Szekspira. Tym razem zaprasza na Belfast, gdzie odpowiada za scenariusz i reżyserię. Film w dowcipny sposób przedstawia historię chłopca, dorastającego w czasie zgiełku lat 60. XX wieku. To opowieść o dzieciństwie, dojrzewaniu, rodzinie i miłości. Krytycy już nazywają dzieło Branagh „klejnotem” i nieoficjalnie wskazują go jako ważnego kandydata w wyścigu po Oscary.

C’mon C’mon

Pamiętacie Joaquina Phoenixa, który brawurowo wcielił się w tytułową postać Jokera? W filmie C’mon C’mon dowodzi, że jako wybitny aktor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Jego bohater jako dorosły na nowo uczy się odczuwać, uważnie słuchać, budować więzi i tworzyć międzypokoleniowe relacje. To dziennikarz radiowy, Johnny, który przemierza Amerykę, by rozmawiać z dziećmi. W podróży tej towarzyszy mu bardzo nieprzeciętny, młody siostrzeniec (Woody Norman). Reżyserem tego niezwykłego filmu jest Mike Mills.

Moonfall

Fanów bohaterów, którzy ratują wszechświat przed pewną zagładą, z pewnością zainteresuje Moonfall w reżyserii Rolanda Emmericha (twórcy znanego z Dnia niepodległości, Pojutrze i 2012). Nieznana siła wybija Księżyc z orbity i posyła go na kurs, który grozi kolizją z Ziemią. Grupa astronautów wyrusza w kosmos, by zapobiec katastrofie. Krytycy są podzieleni co do jakości artystycznych dzieła, zwłaszcza że mamy do czynienia z produkcją o budżecie 140 milionów dolarów. 

Wiki i jej sekret

To propozycja nie tylko dla dzieciaków, ale seans dla całej rodziny. Niezwykła historia ośmioletniej dziewczynki (Shanna Keil), której kompanem w nowym życiu, z dala od dawnych przyjaciół, staje się wilcze szczenię. Ponieważ zwierzę jest dzikie, Wiki – mimo przywiązania – nie może zatrzymać go w domu. Reżyserowi (Denis Imbert) udało się stworzyć historię o bliskości człowieka i natury oraz cienkiej granicy pomiędzy tym, co dzikie i kruche. 

Abe gotuje

O tym, że dzieci pozwalają dorosłym zrozumieć świat, wiadomo nie od dziś. Warto jednak o tym przypominać, w czym doskonale pomaga Abe gotuje (reż. Fernando Grostein Andrade). To historia dwunastolatka, którego marzeniem jest zostanie szefem kuchni i jednanie ludzi. Problemem jednak jest to, że Abe pochodzi ze zróżnicowanej kulturowo rodziny, której członkowie nie potrafią zjeść w swoim towarzystwie ani jednego posiłku bez awantury. 

Teatr

Gdy przyjdzie sen

Nie jest to najnowsza premiera, ale kto nie miał okazji zobaczyć tego niezwykle poruszającego spektaklu na Scenie pod Ratuszem, ma szansę nadrobić to w lutym. To historia miłosna z wątkiem kryminalnym; opowieść o marzeniach i ich zderzeniu z brutalnym życiem.  Wszystko oglądane z perspektywy życia w małej, wiejskiej wspólnocie, gdzie instynkty i zazdrość często pokonują dobro.  

Lalka

Miłośników klasyki w nieklasycznych interpretacjach może zainteresować Lalka w reż. Wojtka Klemma. Przeniesiona na współczesne blokowisko powieść Prusa to – jak czytamy na stronie Teatru im. J. Słowackiego – „pozbawiona czystych intencji i wzniosłych ludzkich namiętności opowieść o świecie, którym nie rządzi już nawet pieniądz i miłość, a raczej władza i pożądanie”. Spektakl trwa 3 h 40 minut.  

Nic

Nic w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego to propozycja dla odbiorcy o szerokich zainteresowaniach sztuką. Twórcy zapraszają bowiem na „medytację teatralną inspirowaną Czarnym kwadratem na białym tle Kazimierza Malewicza, poezją Bolesława Leśmiana, książkami Nic-nic Janusza Palikota, Kairos Cezarego Wodzińskiego, Mount Analogue René Daumala i myślą U.G. Krishnamurtiego”. Nie trzeba być jednak erudytą, by dać się zabrać tej niezwykłej opowieści złożonej z cytatów oprowadzających po świecie tematów trudnych, ale będących doświadczeniem wielu. 

Pretty Woman – The Musical

Fanów drugiego bieguna teatralnych oczekiwań, rozmiłowanych w lekkiej i do tego muzycznej formie, może zainteresować musical Pretty Woman w reż. Wojciecha Kościelniaka. Bohaterką tej współczesnej bajki o Kopciuszku, połączonej z kultową komedią romantyczną lat 90. XX wieku, jest prostytutka, dlatego mimo kolorowej scenografii, spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych. 

Szpak Fryderyk, czyli bajka o szczurach

Widzów powyżej piątego roku życia może zainteresować Szpak Fryderyk, czyli bajka o szczurach w reż. Lecha Walickiego. Awantura o szczury na oczach odbiorców przeradza się w fascynującą historię o bezinteresownej dobroci i przyjaźni. Ta opowieść o potrzebie bycia zrozumianym i o tolerancji niezwykle szybko się toczy za sprawą zręcznych lalkarzy – Małgorzaty Hachlowskiej i Krzysztofa Grygiera. 

Patrycja Babicka

Patrycja Babicka

Zawodowo związana ze słowem pisanym – zarówno jeśli chodzi o teksty komercyjne, jak i artystyczne. Tekściarka, dramaturg, promotorka sztuk widowiskowych, copywriterka. Po 20 latach w Krakowie postanowiła spełnić swoje marzenie, porzucić miasto, zamieszkać pod lasem i stamtąd zajmować się pisaniem.

Skip to content