fbpx
Czas wolny

Dolina Kobylańska – pomysł na wycieczkę w pobliżu Krakowa

dolina kobylańska

Kraków i jego bezpośrednie okolice to wspaniały i urozmaicony teren do podejmowania różnorakich aktywności, a rekreacja i sport w dobie pandemii są szczególnie istotne. Wobec ograniczenia możliwości korzystania z infrastruktury sportowej szczególną rolę może odegrać piesza turystyka. Zapraszamy na spacery po okolicach Krakowa. Na początek do Doliny Kobylańskiej.

Dolna część doliny Kobylańskiej

(czas trwania: dojazd od Ronda Ofiar Katynia – 30 minut, spacer – 1,5 godzina)

Z Ronda Ofiar Katynia kierujemy się na Zabierzów i dalej przez Bolechowice dojeżdżamy do Kobylan. Obok remizy gmina przygotowała parking mogący pomieścić około 10 pojazdów. Drugi parking znajdziemy naprzeciw kościoła parafialnego w Kobylanach. Gmina przygotowała także parking pomiędzy Kobylanami i Będkowicami, skąd do dna doliny prowadzi ścieżka przez las. Zimą nie jest to najbezpieczniejsza opcja na spacer, gdyż ścieżka pokonuje niemal 100 metrów deniwelacji i może być zalodzona.

Od parkingu przy remizie czy kościele kierujemy się w kierunku ul. Turystycznej, która doprowadzi nas w skały. Od parkingów do pierwszych skał prowadzi asfaltowa droga (około 1 km). Po kolejnych 500 metrach docieramy do rozległej polany pod Żabim Koniem. Na tym odcinku ścieżka nie jest utwardzona. Weźmy pod uwagę, że zimą przy dodatnich temperaturach może to stanowić kłopot. 

Polana pod Żabim Koniem to jeden z najbardziej malowniczych zakątków dolinek podkrakowskich. Zimą przy dobrych warunkach śniegowych jest szansa wykorzystać trawiaste stoki do jazdy na sankach. Szlak dnem doliny pozwala odbyć długi spacer aż do Będkowic (całość 3,5 km), jednak przejście całej doliny (i powrót) może być zimą sporym wyzwaniem. 

dolina kobylańska

W tym tekście rekomendujemy spacer tylko w dolnej części doliny, która na kolejnych 500 metrach wyposażona jest w ławki i nie wymaga pokonywania żadnych wzniesień. Dokoła nas piękne turnie jurajskie: Żabi Koń, Szara Płyta, Zjazdowa Turnia. Wszędzie dookoła można latem obserwować wspinaczy. Zimą pozostaje nam podziwianie widoków. Na polanie pojawiła się jesienią wiata, która pozwala na przystanek. Taki spacer nie powinien być wyzwaniem ponad siły nawet dla seniorów.

Od parkingów do polany pod Żabim Koniem dotrzemy w 30-45 minut.

Skip to content